28.12.2012

Jack Ketchum - Dziewczyna z sąsiedztwa

Tytuł: "Dziewczyna z sąsiedztwa"
Autor: Jack Ketchum
Ilość stron: 300
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Kategoria: horror

Po śmierci rodziców czternastoletnia Meg Loughlin wraz z niepełnosprawną, dziewięcioletnią siostrą Susan przeprowadzają się do swojej ciotki Ruth Chandler. W domu tym mieszkają też synowie Ruth: Willie, Donny i Woofer.
Pewnego dnia dwunastoletni David poznaje Meg i jak się później okazuje jest ona jego sąsiadką.
Meg nie trafiła do przyjaznego domu tylko do piekła. Zaczynało się niewinnie, bo od złośliwości. Później jednak nad dziewczyną zaczęto się znęcać zarówno psychicznie jak i fizycznie. Meg próbowała się bronić, ale to tylko pogarszało cały ten koszmar. Ciotka wpadała w szał i robiła naprawdę straszne rzeczy. Zamknęła dziewczynę w piwnicy, w schronie, związała i razem ze swoimi synami i chłopakami z sąsiedztwa znęcała się nad niewinną nastolatką.
David również w tym wszystkim uczestniczył. Targało nim poczucie winy, ale również fascynacja, która niestety zwyciężyła.

Jestem wstrząśnięta. Ta książka jest straszna ( w pozytywnym znaczeniu) i zdeptała moją psychikę. W trakcie czytania najchętniej krzyczałabym o pomoc dla Meg.
Nie potrafiłam zrozumieć Davida, który widział to wszystko, był biernym obserwatorem i nic nie zrobił. Fascynacja zwyciężyła. Myślał, że skoro tylko patrzy to jest niewinny, ale nic bardziej mylnego. Milczenie oznacza przyzwolenie.

Książka pokazuje ile zła może być w człowieku. Nie potrafię zrozumieć jak można znęcać się nad drugą osobą, torturować ją, poniżać. Tacy ludzie nie powinni w ogóle chodzić po świecie, ale niestety chodzą.
Takie sytuacje zdarzają się. To historia, która wydarzyła się na prawdę. Jack Ketchum zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami , które miały miejsce w 1965 roku. W domu 37-letniej Gertrude Baniszewski odkryto zmasakrowane zwłoki 16-letniej Sylvii Likens.

Powieść jest brutalna, pełna przemocy, bólu i cierpienia.  Autor nie szczędzi nam opisu brutalnych scen, właściwie cała książka się z nich składa. Były momenty gdzie odkładałam książkę, dochodziłam do siebie i czytałam dalej. Powiedziałabym, że aż się we mnie gotowało.

Książka trzyma w napięciu, czyta się ją bardzo szybko.Jest to powieść dołująca. Z pewnością nie jest to książka dla ludzi ze słabą psychiką, więc radzę uważać. Chciałam horror, miałam horror. Nie ma tu co prawda duchów, wampirów i innych potworów. Tutaj potworem jest człowiek.

Jestem bardzo ciekawa innych książek autora i z chęcią po nie sięgnę. 

Ocena: 10/10


7 komentarzy :

 1. Kiedyś nie przepadałąm za horrorami, a ostatnio je uwielbiam, więc na pewno sięgnę po "Dziewczynę z sąsiedzctwa" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. zdecydowanie mnie przekonałaś ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film, po którym nie mogłam normalnie funkcjonować. Końcówkę oglądając ryczałam jak cholera i nie mogłam przestać. Książkę chciałabym przeczytać, aby zobaczyć co pominęli w filmie itd., ale nie wiem czy dam radę. Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film mam zamiar obejrzeć, ale nie wiem czy dam radę :)

   Usuń
 4. wygląda na naprawdę przerażającą. Chyba trochę bym się bała po nią sięgnąć.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie czytam i jestem w szoku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam problem z Ketchumem, ponieważ czytam opinie na temat jego książek i są one często okraszane krwawymi scenami, brutalną przemocą. To jednak nie dla mnie.Lubię się bać,ale nie chcę sobie fundować przyjemności, która wzbudzi mój lęk do tego stopnia, że będę się bał zamykać oczy. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka