21.01.2013

Izabela Szolc - Strzeż się psa

Tytuł: "Strzeż się psa"
Autor: Izabela Szolc
Ilość stron: 164
Wydawnictwo: Oficynka
Kategoria: kryminał

Albrecht nazywany Alem  jest bloodhoundem.Jego właścicielką jest Laura, a Al był jej prezentem od rodziców. Laura to według Ala nimfomanka, która zmieniała facetów jak rękawiczki. 
Al cieszył się powszechnym szacunkiem i uznaniem, darzony był zaufaniem no i umiał język łaciński. Znał też odpowiedź na wiele pytań i radził sobie z rozwiązywaniem problemów.
Gdy zaczynają znikać psy, a potem okazuje się, że ktoś je morduje Al zaczyna prowadzić śledztwo. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę?

Jest to książka na pewno oryginalna. Ja jeszcze nigdy nie spotkałam się z psim kryminałem. Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że "Strzeż się psa" napisane zostało przez Polkę.

Narratorem jest Al i z jego punktu widzenia patrzymy na wszystko. Zobaczymy jak pies postrzega życie ludzi oraz swoich psich znajomych. Al jest bardzo mądrym psem, więc przeczytamy o jego przemyśleniach, refleksjach, spotkamy też łacińskie zwroty, ale przede wszystkich poprawimy sobie humor. Książka zawiera mnóstwo śmiesznych tekstów, przy których śmiałam się i przestać nie potrafiłam.
Język książki jest miejscami wulgarny i to mnie trochę zniesmaczyło.


Książkę czyta się szybko, ja przeczytałam ją w godzinę. Uważam, że jest to bardzo oryginalna, ale mimo to spodziewałam się jednak czegoś lepszego. Kocham psy i z chęcią czytam książki im poświęcone, ale tutaj się zawiodłam. Często łapałam się nad tym, że nie wiem o czym czytam i musiałam wracać. Mimo, że jest dużo śmiesznych momentów, to są i moment nudne. Zdecydowanie za mało było śledztwa, a więcej opowieści Ala np. o jego pani. Nawet w pewnym momencie zapomniałam, że czytam kryminał. Autorka raczej skupiła się na psich przemyśleniach na różne tematy, na te mniej lub bardziej ważne.

Ocena: 5/10

Recenzje zgłaszam do konkursu na stronie Zbrodnia w bibliotece 

oraz do wyzwania Polacy nie gęsi.

3 komentarze :

  1. Czytałam,ciekawa perspektywa narratora :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pies był narratorem w "Sztuce ścigania się w deszczu". Nie te klimaty, zupełnie inny typ powieści, ale jeśli nie czytałaś, to gorąco polecam.

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka