27.02.2013

Beth Hoffman - Lato w Savannah

Tytuł: "Lato w Savannah"
Autor: Beth Hoffman
Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Książnica
Kategoria: Literatura piękna

Bardzo lubię książki, w których poruszane są ludzkie problemy i tragedie. Będąc ostatnio w bibliotece zauważyłam na półce właśnie "Lato w Savannah". Okładka jest przepiękna, a opis z tyłu bardzo mnie zachęcił, dlatego z wielką przyjemnością wzięłam do poczytania.

Dzieciństwo CeeCee nie było łatwe i usłane różami. Dziewczynka musiała się opiekować swoją chorą psychicznie matką, która była pośmiewiskiem mieszkańców. Nie miała wsparcia w ojcu, który wolał uciekać od kłopotów i spędzać czas poza domem. CeeCee nie miała kolegów. Dzieci wyśmiewały ją ze względu na jej matkę.
Dziewczyna bardzo dużo czasu spędzała na czytaniu książek i nauce. Była bardzo dobrą uczennicą. Gdy jej matka umiera daleka ciotka Tootie bierze CeeCee do siebie do Savannah. Savannah jest pięknym miejscem, a dom ciotki równie wspaniały.

Książka jest bardzo lekka i przyjemna jednak trochę jej brakuje. Historia wydaje mi się zbyt piękna.
Jest to opowieść pełna magii, ale też trudnego dzieciństwa, niezrozumienia i cierpienia. Oprócz tego w książce poruszono temat rasizmu szkoda jednak, że go nie rozbudowano bardziej.
Ogólnie jest to fajna książka, ale bez większych rewelacji. Język autorki jest prosty, szybko się to wszystko czyta.
W książce można znaleźć wiele złotych myśli i chciałam kilka z nich przytoczyć:
„Pewnego dnia coś zrobisz, coś zobaczysz albo wpadniesz na pomysł, który pozornie pojawi się znikąd. I poczujesz, że coś w tobie drgnęło, jakieś ciepło w piersi. Kiedy tak się stanie, nie wolno ci tego zignorować. Otwórz umysł i podążaj za tym pomysłem. Podtrzymuj płomień. A wtedy na pewno znajdziesz swój ogień.”
  „Nie dorastaj zbyt szybko, kochanie. Upływ czasu jest nieunikniony, ale jeśli zachowasz serce dziecka, nigdy się nie zestarzejesz.”
 „Ludzie są mądrzy, bo wychodzą do świata i żyją. Mądrość bierze się z doświadczenia, z wiedzy, że każdy dzień jest darem, który trzeba przyjąć z radością. Przeczytałaś tyle książek i na pewno jesteś dzięki temu bystra, ale żadna książka na świecie nie nauczy cię mądrości.”

Ocena: 7/10 

 Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Pochłaniam strony" (344 strony)

2 komentarze :

  1. Urzekająca okładka i wydaje się, że bardzo ciekawy temat. Pomimo kilku wad postanawiam w wolnej chwili sięgnąć po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie gdy ksiazki poruszaj wazne tamaty dla naszego spoleczenstwa. Ta pozycja jest dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka