22.02.2013

Cathy Glass - Skrzywdzona

Tytuł: "Skrzywdzona"
Autor: Cathy Glass
Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Hachette
Kategoria: Literatura faktu

 Cathy Glass jest zastępczą opiekunką. Przez jej dom przewinęło się już dużo dzieci ze straszną przeszłością. Żadne z nich nie przeszło tego co ośmioletnia Jodie.Dziewczynka przewijała się przez różne rodziny zastępcze i w żadnej z nich długo nie pobyła. Nikt nie mógł sobie z nią poradzić. Cathy decyduje się na przyjęcie Jodie pod swój dach, bo inaczej trafiłaby ona do placówki opiekuńczej.
 Wkrótce dziewczynka wprowadza się do nowego domu. Jest agresywna, pozbawiona empatii, nieposłuszna. Słownictwo też pozostawia wiele do życzenia. Jest zachowanie nie wzięło się znikąd. Cathy wkrótce odkrywa co jest jego przyczyną. 
Okazuje się, że dziewczyna była wykorzystywana seksualnie przez swoich bliskich. Ona uznała to za normalne, nie miała pojęcia, ze to co robią jej rodzice jest złe.

 Książka jest bardzo trudna. Czyta się ją ciężko, bo przepełniona jest bólem, niesprawiedliwością, okrucieństwem. Nie mogę zrozumieć jak można robić coś takiego dziecku, w dodatku swojemu. To przerażające, ale niestety prawdziwe. Działo się to naprawdę.
Ciężko mi pisać o tej książce i ją oceniać. Podczas czytania towarzyszyły mi różne emocje. Na początku było niedowierzanie, które później przeradzało się we wściekłość na rodziców dziecka. Nie wiem jak można być aż tak złym człowiekiem. Tacy ludzie nie powinni w ogóle mieć dzieci.

 "Skrzywdzoną" polecam każdemu, bo jest to książka, którą mimo trudnej tematyki przeczytać warto. Poruszy każdego, kto ma choć trochę empatii i wrażliwości w sobie, otworzy oczy i mam nadzieje, że otworzy oczy i nauczy reagować na krzywdę innych, a nie odwracać wzrok i udawać, że nic się nie dzieje, albo, że to nie moja sprawa.


 Ocena: 10/10


Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Pochłaniam strony(344 strony)

6 komentarzy :

 1. Bardzo mnie zaciekawiłaś :) Poszukam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę za sobą. Jest naprawdę wzruszająca i niesamowita...

  OdpowiedzUsuń
 3. Przerażająca. To jedyna książka, przy której ryczałam jak głupia. W głowie mi się nie mieści, że ktoś może tak skrzywdzić własne dziecko...

  OdpowiedzUsuń
 4. "Skrzywdzona" wstrząsnęła mną... Dość często sięgam po tego typu lektury i za każdym razem jestem przerażona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już za mną. Wstrząsająca historia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że albo czytałam już gdzieś recenzję albo czytałam książkę ...

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka