25.02.2013

David Thomas - Mamusiu dlaczego?

Tytuł: "Mamusiu dlaczego?"
Autor: David Thomas
Ilość stron: 288
Wydawnictwo: Hachette Polska 
Kategoria: Literatura faktu 

David Thomas urodził się w małym, angielskim miasteczku Halifax. Gdy miał pięć lat zaczął się jego koszmar. Jego matka miała problem z alkoholem. Gdy się upiła to przychodziła do syna, by się z nim "bawić". Na czym ta zabawa polegała chyba nietrudno się domyślić. Początkowo David nie wiedział, że to jest złe. Kochał swoją matkę, chciał być grzeczny i mimo, że "zabawa" mu się nie podobała robił to, co mu kazała. Gdy matka była trzeźwa to była dobra, opiekuńcza. Jednak po alkoholu zamieniała się w Mroczą Mamusię, która stawała się zła i okrutna.
David dorastał i powoli zaczynał rozumieć, że to, czego oczkuje od niego mama jest złe i nienormalne. Tylko jak się jej sprzeciwiać? A czym chłopak był starszy tym matka chciała więcej.

Zazwyczaj, gdy słyszymy słowo "pedofil" przed naszymi oczami pojawia się mężczyzna; ojciec, mąż, sąsiad, nauczyciel itd. Niestety do tego grona dołączyły również kobiety. Nie tylko mężczyźni wykorzystują dzieci seksualnie.
Może wynika to z braku męża, kochanka? A może to alkohol popycha człowieka do czegoś takiego? Może nawet matka Davida nie była świadoma tego co mu robi, może gdy wytrzeźwiała o tym nie pamiętała.

Z ciekawości przejrzałam różne dane na temat wykorzystywania seksualnego przez kobiety. Okazało się, że ta liczba gwałtownie wzrosła Ofiarami pań najczęściej są chłopcy, ale dziewczynki też. O pedofilkach mówi się rzadko, a tym czasem jest ich coraz więcej.

Oprócz wykorzystywania seksualnego książka porusza problem alkoholizmu. Razem z Davidem patrzymy jak stacza się jego matka, cieszymy się jak jest trzeźwa i dobra, chcemy jej pomóc, ale możemy tylko się przyglądać. Przerażające jest to, co alkohol może zrobić z człowiekiem. Ludzie piją z różnych powodów, ale jak dobrze wiemy co za dużo to niezdrowo. Nie łatwo się uzależnić, ale wyzwaniem jest przyznanie się przed samym sobą, że mam problem i podjęcie się leczenia. Tylko co zrobić, gdy dana osoba tego nie dostrzega? Jak jest jej dobrze tak jak jest?

Oprócz dzieciństwa Davida poznajemy też jego nastoletnie i dorosłe życie. Zobaczymy jak wydarzenia z przeszłości wpłynęły na jego charakter, życie oraz jakie problemy go dotyczyły, jak sobie z nimi radził.

Wydarzenia opisane w książce są prawdziwe, a narratorem jest sam bohater, który odważył się o tym napisać. Z pewnością nie było to dla niego łatwe. Podziwiam ludzi, którzy mają dość siły, by podzielić się z innymi swoimi tajemnicami, bolesnymi wspomnieniami, ze swoim ciężkim życiem.

Bardzo serdecznie polecam Wam tę książkę. Mimo, że nie jest to lektura łatwa to warto ja przeczytać. Daje do myślenia, pokazuje świat w tych złych barwach. 

Ocena: 9/10


Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Pochłaniam strony" (288 stron)

Ps. Zmieniłam wygląda bloga. Co prawda szablon jest "gotowcem", ale bardzo dużo czasu zajęła mi jego instalacja na bloga. Podoba się Wam?

3 komentarze :

  1. Wygląd bloga mi się bardzo podoba!! Rewelacja. A co do książki... eh, znów podziękuję. Kobieta, pedofilka i na dodatek alkoholiczka? Serce by mi pękło. Przerażające, i to tak.. serio? Nie wyobrażam sobie, by kobieta mogła, kiedykolwiek... Przepraszam, ale jak dla mnie to za mocny temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam, wyglad bloga bardzo fajny, tylko zazdrościc.
    Co do książki to napewno w przyszłości przeczytam. Teraz nie pozwalają mi na to finanse.

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka