06.04.2013

C.J Daugherty - Wybrani

Tytuł: "Wybrani"
Autor: C.J Daugherty
Ilość stron: 440
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: fantasy
O "Wybranych" ostatnio było dosyć "głośno" w sieci. Czytałam mnóstwo pochwał, więc, gdy tylko miałam okazję przeczytać to nie wahałam się ani chwili.

Allie Sheridan jest główną bohaterką książki. Poznajemy ją, gdy broi i zostaje złapana przez policję - już trzeci raz. Po tym incydencie rodzice podejmują decyzję - Allie zostaje wysłana do szkoły z internatem. Akademia Cimmeria to szkoła dla dzieciaków z bogatych, wpływowych rodzin. Panuje tam rygor, jest mnóstwo zasad, które lepiej przestrzegać, by nie narobić sobie kłopotów.
Allie początkowo jest bardzo ciężko w tej szkole, bo właściwie tam nie pasuje. Wkrótce znajduje koleżanki, a nawet jest obiektem pożądania przez chłopaków.
Gdy dziewczyna przebywa już trochę dłużej w szkole zaczyna podejrzewać, że coś jest nie tak. Pojawia się coraz więcej zagadek, a różne tajemnice wychodzą na jaw.  Co czeka Allie? Kim są ludzie z jej otoczenia?

Dawno nie czytałam tak dobrej książki fantastycznej. Ogólnie ten gatunek nie jest moim ulubionym, ale gdyby w moje ręce wpadło więcej książek takich jak "Wybrani" to zdecydowanie zmieniłabym zdanie.

Lubię zarówno filmy jak i książki, gdzie akcja rozgrywa się w szkole z internatem. Już sama szkoła w "Wybranych" robi wrażenie: jest to budynek duży, mroczy, gotycki i przede wszystkim skrywa mnóstwo tajemnic. To zdecydowanie moje klimaty, a dalej jest jeszcze lepiej.

Książka bardzo wciąga, więc wygospodarujcie sobie na nią czas. Ja zarwałam dla niej noc i jeszcze wstałam dużo wcześniej, by dokończyć czytanie.Jeżeli macie coś ważnego do zrobienia to lepiej nie zaczynajcie czytać, bo nie będziecie potrafili skończyć.

"Wybrani" to nie jest książka taka jak większości nowości dla młodzieży. Nie ma tu wampirów, wilkołaków i innych tego typu stworzeń. I chwała za to!

Bohaterowie są świetnie wykreowani, kolorowi i różnorodni. Mamą normalne, ludzkie cechy, wady i zalety, myślą jak nastolatkowie. I to właśnie mi się podoba. Oczywiście są wyjątki.Zdziwiła mnie trochę postawa Allie, bo ze zbuntowanej, niegrzecznej dziewczynki nagle przechodzi metamorfozę. Myślałam, że będzie krzyk, bunt, wściekłość. Początkowo irytował mnie Carter, ale później zdobył on moja sympatię. Odwrotnie było z  Sylvainem.

Autorka wprowadziła do książki wątek miłosny, a właściwie trójkąt. Mi ten pomysł bardzo się spodobał. Lubię od czasu do czasu poczytać coś takiego. Oprócz tego wątku mamy jeszcze trochę zagadki kryminalnej. Pokusiłabym się nawet o powiedzenie, że w niektórych miejscach czułam się tak, jakbym czytała thriller.

Serdecznie polecam tę książkę i dorosłych i nastolatkom. Jest to świetna, wciągająca historia. Nie ma w niej miejsca na nudę, ciągle się coś dzieje, zagadka goni zagadkę, na jaw wychodzą różne tajemnice. Mimo, ze zaczyna się niepozornie to później pojawia się wir, który wciąga nas do siebie i nie puszcza.

Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część i chyba zwariuję, bo jestem strasznie ciekawa co tam dalej się wydarzy.

Ocena: 9/10
 Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Pochłaniam strony" (440 stron)

7 komentarzy :

 1. O, brzmi to nie najgorzej, zwłaszcza fragment o thrillerowych naleciałościach :) Tylko ta okładka taka banalna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczęłam i musiałam przerwać, ale planuję wrócić niebawem. Pierwsze 70 stron mnie urzekło, więc nie dziwię się Twojej wysokiej ocenie. Z tym brakiem paranormalności to plus! Dobrze jest odetchnąć od niej od czasu do czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie nie byłam przekonana, ale im więcej czytam opinii, tym bardziej mnie ta książka ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka, mimo że początkowo miałam wrażenie, że będzie okropnie pospolita i powtarzalna, ale potem było już coraz lepiej ze strony na stronę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na jakąms promocje tej książki, nie moge sie doczekać momentu kiedy bede ja czytac :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że warto sięgnąć po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka