14.05.2013

Liz Murray - Przełamać noc

Tytuł: "Przełamać noc"
Autor: Liz Murray
Ilość stron: 440
Wydawnictwo: Rodzinne
Kategoria: Literatura faktu, autobiografia
Liz Murray jest amerykańską pisarką. Jako bezdomna nastolatka skończyła liceum i zdobyła stypendium „New York Times’a”. W 2009 roku uzyskała dyplom Uniwersytetu Harvarda. O życiu Liz nakręcono film „Z ulicy na Harvard”.

 Liz urodziła się w rodzinie, gdzie najważniejsze były narkotyki. Bardzo kochała swoich rodziców, tłumaczyła sobie ich zachowania. Nie była jednak taka, jak inne dzieci; chodziła brudna, zaniedbana, głodna. W szkole jej unikano. Ona sama źle się tam czuła, więc zaczęła wagarować. Wkrótce dowiedziała się o chorobie matki i wtedy jej życie diametralnie się zmieniło...

 "Przełamać noc" to autobiograficzna książka Liz Murray. Opowie nam ona swoją historię. Jest to książka prawdziwa, piękna i może nas wiele nauczyć.

Przede wszystkim książka porusza temat narkotyków. Rodzice kochali swoje dzieci, ale nałóg był silniejszy, nie potrafili z nim zerwać. Woleli wydawać pieniądze na heroinę niż nakarmić córki.
W czasie dorastania Liz towarzyszyła samotność, brak zrozumienia, ból fizyczny i psychiczny, zagubienie.To chyba najgorsze co może się przytrafić.

 Jednak Liz się udaje ułożyć swoje życie na nowo. Była bezdomna, nocowała na klatkach schodowych, u przyjaciół, ale chciała to zmienić i wróciła do szkoły. Narobiła sporo materiału i osiągała bardzo dobre wyniki. Później dostała się na Harvard.

Książka pokazuje, że jak się bardzo chce, to można. Można upaść i się podnieść, ułożyć swoje życie na nowo. Wymaga to jednak pracy, pomocy innych no i chęci. Jak się okazuje można, a najlepszym przykładem na to jest właśnie Liz.

 Autorka nie użala się nad sobą, pisze szczerze i przekonuje Nas, że można zmienić swoje dotychczasowe życie i to chyba był cel napisania tej książki. Dla wielu z Nas może to być wspaniała motywacja i dla mnie na pewno będzie.

 Narracja pierwszoosobowa pozwala Nam lepiej się wczuć, poznać historię. Język autorki jest lekki i przyjemny i mimo, że książka porusza taką tematykę czyt się ją szybko i przyjemnie. Nie potrafiłam się od niej oderwać, czułam się jakbym była obok Liz i jej towarzyszyła.

 Ocena: 10/10


6 komentarzy :

 1. Ja tu chyba jeszcze nie byłam... A może grafika się zmieniła. Nie ważne, dodaję do obserwowanych. Bardzo trafna recenzja, ja bym książkę nawet terapeutyczną nazwała, bo tak jak piszesz daje kopa do zmian. Jak się chce to można...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie - grafika się zmieniła i to wielokrotnie:)

   Usuń
 2. Widzę, że to bardzo interesująca pozycja. Lubię czytać tego typu biografie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykle interesującą książkę znalazłaś. Osobiście lubię takie życiowe historie, które poruszają swym przekazem. Muszę koniecznie zatem przeczytać ,,Przełamać noc'', gdyż jej tematyka ogromnie mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę zabrać się za tę książkę!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię sięgać po książki o takiej tematyce, chociaż nierzadko historie są przerażające...

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka