25.06.2013

Daria Doncowa - Poker z rekinem

Tytuł: "Poker z rekinem"
Autor: Daria Doncowa
Ilość stron: 301
Wydawnictwo: Videograf II
Kategoria: krymianł

Daria Doncowa to rosyjska pisarka, tworząca głównie powieści kryminalne o zabarwieniu humorystycznym. Ukończyła wydział dziennikarski na uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Pracowała jako dziennikarka, była lektorką niemieckiego i francuskiego. Od roku 1995 pisze "humorystyczne kryminały", które w Rosji zdobyły sobie ogromną popularność. 

Dzień dobry. Nazywam się Eulampia Romanowa; przez znajomych nazywana jestem Lampą, Lampunią, Lampeczką i jak tam jeszcze komuś przyjdzie do głowy. Pewnego dnia, a raczej nocy obudził mnie telefon. Byłam zaskoczona, bo raczej nikt normalny o takie porze nie dzwoni. Odebrałam i zgadnijcie co usłyszałam? Jakaś kobieta twierdzi, że zaraz zostanie zamordowana i nazywa mnie "Anią". Powiedziałam jej, że to pomyłka i rozłączyłam się, ale ona dzwoni uparcie dalej. Zdenerwowana poszłam do jej mieszkania, które znajdowało się obok, a w środku znalazłam trupa... Zabrałam jej kota, by się nim zająć i wróciłam do domu, bo miałam mnóstwo obowiązków, ale też nie miałam ochoty na spotkania z policją.
Wkrótce Katia umawia mnie za swoim znajomym, który ma problem z żoną. Zaoferował mi niezłą kasę, więc się zgodziłam i postanowiłam zabawić w panią detektyw. Jak wyszło? Przeczytajcie sami.

Eulampia nie jest żadnym detektywem. Swoją wiedzę czerpie z książek kryminalnych, które namiętnie czyta. W dodatku jest dosyć łatwowierna i często pakuje się w kłopoty. "Poker z rekinem" to druga część z przygodami tej bohaterki, a pierwszej nie miałam okazji czytać. W niczym jednak mi to nie przeszkadzało, bo na samym początku jest skrócona historia jej życia. Eulampia jest świetną, zabawną postacią. Bardzo ją polubiłam i z chęcią przeczytam pierwszą książkę z jej przygodami, czyli "Manikiur dla nieboszczyka".
Oprócz Eulampii jest jeszcze mnóstwo innych barwnych bohaterów np. Katie i jej zwariowana rodzinka, u której nasza "pani detektyw" mieszka.

A jaka jest książka? Bardzo dobra, ale początkowo ciężko mi było przyzwyczaić się do stylu autorki, rosyjskich imion i nazwisk. W książce jest bardzo dużo bohaterów i często mi się oni mylili, a przez to gubiłam się i nie wiedziałam o kim czytam. Powieść jest dosyć zawiła i nie udało mi się rozwiązać zagadki. Akcja  gna do przodu, nie zwalnia, ciągle odwiedzamy nowe miejsca, domy i ludzi, którzy mogą coś wiedzieć. W książce jest mnóstwo zabawnych sytuacji, bardzo często wybuchałam śmiechem.

Dodatkowo w książce ukazano kontrastową Moskwę, czyli miasto i bogaczy i biedaków, ludzi uczciwych i oszustów. Tutaj za pieniądze można kupić wszystko. Przyjrzymy się też systemowi szkolnictwa.Ocena: 7/10

 Recenzję zgłaszam na konkurs organizowany przez serwis Zbrodnia w Bibliotece

7 komentarzy :

 1. Doncowa jest całkiem zabawna, choć tworzy nieprawdopodobne historie, dobrze się je czyta. Tego tytułu jeszcze nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co mam co czytać, więc odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z racji tego że lubię takie pozycje, zapamiętuje tytuł powieści i autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem juz doswiadczenia, ze cyztanie rosyjskich nazw jest bardzo trudne i utrudnie czytanie. Do ksiazki nie ejstem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam jeszcze o tej książce ani autorce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmmm, jakbym powiedziała potocznie "taka se o" :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka