28.06.2013

Zadie Smith - Białe zęby

Tytuł: "Białe zęby"
Autor: Zadie Smith
Ilość stron: 576
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: literatura piękna


 W książce poznajemy trzy rodziny. W skład pierwszej z nich wchodzi Archie, czterdziestosiedmioletni Anglik, który jest życiowym nieudacznikiem, a decyzje podejmuje rzucając monetą. Jego żona to Clara, która dla swojego męża rezygnuje ze swojego wyznania, jest Jamajką. Ich dziecko to Irie.
Druga rodzina to Iqbalowie. Samad i Arsana pochodzą z Bangladeszu i mają dwójkę dzieci - bliźniaki Millat i Magid.
Ostatnia rodzina to Chalfenowie. Jest to typowi, angielscy przedstawiciele klasy średniej. Marcus, czyli głowa rodziny pracuje nad projektem "Mysz przyszłości", czyli lekarstwem na raka". Jest jeszcze jego żona i dzieci. Jest to rodzina dziwna, wyluzowana i zwariowana.

Bohaterowie, których stworzyła Zadie Smith to postacie barwne, z ciekawymi osobowościami. Każdą z osób mamy okazję dobrze poznać, zajrzeć w jej przeszłość i dowiedzieć się czegoś więcej. Autorka splata losy wszystkich bohaterów, pozwiązuje ich ze sobą. Często przez to gubiłam się w tym co czytam, wracałam na poprzednie strony aż załapałam o co chodzi. Radzę czytać uważnie i zwracać uwagę na wszystko, bo później autorka to wyciąga na wierzch.

Ta książka porusza tak wiele tematów, że właściwie nie wiem o czym napisać.  Po pierwsze poznajemy osoby z innymi wyznaniami, a co za tym idzie z innymi zwyczajami. Mamy świadków Jehowy, muzułmanów. Możemy poznać jak wygląda ich wiara, jakie mają zwyczaje, tradycje. Jeżeli o religii mowa to będą też dylematy z tym związane.
Mamy też problem fanatyzmu religijnego, ale tu nie chcę niczego zdradzać.

Książka również dotyczy tolerancji i rasizmu. Poznajemy Irie, jej problemy, dylematy związane z własnym wyglądem, pochodzeniem.
Mamy też różnice różnych ras, wyznań, religii.

Zadie Smith w tej książce pisze tak jakby o sobie, bo tak jak Irie ma ojca Anglika, a jej matka pochodzi z Jamajki. Są też inne podobieństwa. Irie jest jej odzwierciedleniem. Dzięki temu książka ta jest dla mnie bardzo wiarygodna. Po części na pewno jest to autobiografia autorki.

W książce znajdziemy jeszcze wiele innych spraw, problemów takich jak: konflikty pokoleniowe, zwykłe sprzeczki rodzinne, bunty młodych osób, odnajdywanie się w środowisku, w którym się żyje, szukanie autorytetów, zrozumienia, potrzeba przynależności. Tak na prawdę to książka o życiu emigrantów w obcym kraju ich codzienności i odmiennej kulturze.

Książka jest bardzo mądra i podejmuje ważne tematy aczkolwiek nie jest bez wad. Niestety jest tutaj wiele nudnych opisów, często zbyt długich. Nie trudno się też domyślić, że jest to powieść zagmatwana i często się gubiłam.


Ocena: 6/10

5 komentarzy :

 1. Książka wydaje się nawet dosyć ciekawa jednak te długie opisy mnie do niej nie przekonują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za długimi opisami, ale dla tej książki przymknęłabym na nie oko. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam mądre książki, z mila checia przeczytam ta ksiazke, moze mnie bardziej sie spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oho, długie opisy... podziękuję. Nie przepadam też za powieściami wielowątkowymi, trudno mi się wtedy skupić na tym, co jest ważne. Dwa to dla mnie góra :-)

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka