05.09.2013

Ewa Nowak - Michał Jakiśtam

Tytuł: "Michał Jakiśtam"
Autor: Ewa Nowak
Ilość stron: 244
Wydawnictwo: Egmont
Kategoria: Literatura młodzieżowa
W ostatniej klasie gimnazjum Edyta zmuszona jest przez swojego ojca do zmiany szkoły i miejsca zamieszkania. Przenosi się do Warszawy i tam będzie mieszkała wraz ze swoim wujostwem i ich córkami oraz chodziła do nowej szkoły. Edyta nie odnajduje się w nowej klasie, nie jest lubiana i bardzo dobrze to odczuwa.

W książce mamy dwie rodziny: Edyty i jej wujostwa. Dziewczyna wychowana została przez surowego ojca, z którym dyskusja możliwa nie była, a Edyta była ciągle kontrolowana. Natomiast rodzina Gwidoszów  jest bardzo ekscentryczna, szalona, a wujostwo wychowuje swoje dzieci w zupełnie inny sposób. Jednak to właśnie w tym domu można znaleźć ciepło, liczyć na wsparcie i pomoc.

Ewa Nowak porusza w tej książce tematy trudne i zapewne często dobrze znane młodemu człowiekowi. Brak akceptacji w szkole, przemoc psychiczna, surowi rodzice, brak zaufania to bardzo częste problemy nastolatków. Autorka w bardzo ciekawy, humorystyczny sposób napisała tę książkę, więc czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest to książka raczej dla młodych czytelników, chociaż rodzice mogą z niej skorzystać. Może warto zastanowić się, do którego wychowywania Wam bliżej i jakie z tego płyną korzyści. Być może łatwiej zrozumiecie swoją pociechę.

Książka jak dla mnie tylko dobra, bo są lepsze, ale i tak myślę, że jeżeli dotyczy Was któryś z tych problemów to warto po nią sięgnąć.

Ocena: 6/10

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę oraz z Literą w tle

11 komentarzy :

 1. Szkoda, że tak nisko oceniłaś książkę (: W gimnazjum znałam ją niemalże na pamięć i nadal mam do niej ogromny sentyment.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego nisko? 6/10 to tak jakby czwórka:)

   Usuń
  2. Też miałam podobnie. Czytałam, gdy byłam pacholęciem i bardzo mi się podobała. W sumie od Ewy Nowak zaczynałam czytanie i byłam zachwycona.

   Usuń
 2. Tytuł wydaje mi się co najmniej dziwny, może trochę zabawny. Ale też sprawia wrażenie jakby autorce było wszystko jedno czy przeczytamy książkę, czy nie. Przynajmniej ja mam takie wrażenie :P Do powieści jakoś szczególnie mnie nie ciągnie, także ją sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki tej autorki, ten tytuł również znam- czytałam ją jednak tak dawno, że nie pamiętam dokładnie, co i jak ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lektura nie dla mnie, może jak mi córka podrośnie, to pomyślę:) Ale tytuł i treść dość intrygujące.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś zaczytywałam się książkami Ewy Nowak i w sumie najlepiej zapamiętałam właśnie tę powieść- Michał Jakiśtam. Pamiętam, jak zaintrygowała mnie, a jednocześnie dziwiła relacja głównej bohaterki z jej ojcem.
  To prawda, ta książka porusza niezwykle trudne tematy dotyczące nastolatków (z resztą jak chyba wszystkie powieści Ewy Nowak).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z uwagi na to, że nie chcę się już przenosić w czasy gimnazjum, książka raczej nie dla mnie ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam jej wszystkie książki, uwielbiam!

  zapraszam na mini serniczek!

  OdpowiedzUsuń
 8. Myśle, że takie tematy warto, a nawet trzeba poruszać szczególnie w książkach. Jak dla mnie doskonała lektura/

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka