08.09.2013

John Green - Gwiazd naszych wina

Tytuł: "Gwiazd naszych wina"
Autor: John Green
Ilość stron: 312
Wydawnictwo: Bukowy Las
Kategoria: Literatura młodzieżowa

Ostatnio było o tej książce bardzo głośno, czytałam o niej na większości blogów, które obserwuję. Dodatkowo opinie były pozytywne, więc tym bardziej chciałam tę powieść przeczytać i w końcu mi się to udało.

Hazel Grace ma szesnaście lat i od długiego czasu choruje na raka tarczycy z przerzutami do płuc. Stale towarzyszy jej Philip - aparat tlenowy, dzięki któremu może oddychać. Hazel zamyka się w sobie, woli przebywać w domu i czytać książki niż spotykać się z innymi ludźmi. Jej matka uważa jednak, że musi pójść na spotkanie grupy wsparcia. Dziewczyna zgadza się, chociaż niechętnie. Tam jednak poznaje Augustusa, który przez chorobę stracił jedną nogę. Jest to chłopak przystojny i inteligentny i podoba mu się Hazel.

Temat śmierci jest niezwykle trudny, ale autor podejmując się tego zadania w książce dla młodzieży spisał się rewelacyjnie. Często wydaje nam się, że jesteśmy młodzi, mamy całe życie przed sobą, ale tak naprawdę nie wiemy, czy gdzieś nie czai się na nas jakaś śmiertelna choroba. John Green prostym i przyjemnym językiem stworzył bardzo mądrą historię, która niesie przesłanie. Zrobił to w sposób humorystyczny i lekki.

Bohaterowie są świetnie wykreowani i bardzo podobało mi się ich podejście do życia i choroby. Doskonale zdawali sobie sprawę, że są ciężko chorzy, nie wiedzą, kiedy odejdą z tego świata, a mimo to nie byli ponurzy, opryskliwi, nie uciekali przed rozmowami na temat własnej choroby, ale sami też czasami z niej żartowali, nauczyli się z nią żyć. Za sprawą pierwszoosobowej narracji mamy okazję dokładnie poznać Hazel i dzięki temu książka jeszcze bardziej trafia do czytelnika i wzbudza dużo emocji. Dwójka głównych bohaterów to postaci bardzo życiowe i takie prawdziwe, więc można się od nich czegoś nauczyć.

Książka pokazuje też jak choroba dziecka wpływa na jego najbliższą rodzinę i przyjaciół. Wyobrażacie sobie, że wasze dziecko choruje i nie wiecie długo jeszcze będzie żyło, jak jego stan zdrowia będzie wyglądał za kilka minut. Straszne. A najgorsze jest to, że nie można nic zrobić, by go uleczyć.

Jest to niezwykle mądra i chwytająca za serce książka, którą polecam nie tylko młodzieży. Ją po prostu trzeba przeczytać i poznać bohaterów. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie. Jedyne "ale" mam do zakończenia", bo wyobrażałam je sobie inaczej, ale to jest tylko taki mały minusik, który mało znaczy w stosunku do całej książki. Powieść zmusza czytelnika do refleksji nad własnym życiem.

Ocena: 10/10

10 komentarzy :

 1. Dużo o niej czytałam i chyba nabieram na nią coraz większej chętki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę same pozytywne oceny dotyczące tej książki, więc pewnie nadeszła pora aby w końcu ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu "poluję" na tą książkę, ale jakoś się jeszcze nie złożyło, żebym ją kupiła. Może wkrótce, bo zapowiada się naprawdę interesująca lektura! :-)

  Pozdrawiam i zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki Green'a wywołują duży zamęt. Ja niestety jeszcze nie czytałam żadnego dzieła autora, ale mam zamiar nadrobić te braki (:

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka spodobała mi się, ale nie zwariowałam na jej punkcie jak wiele innych blogerek. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojej, aż tak świetna. No, no, pomyślę - mam tyle teraz do czytania, że nie wiem za co się brać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Naczytalam sie tyle pozytywnych recenzji na temat tej ksiazki, ze jestem zachwycona! Musze przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna pozytywna opinia, a do tego książka porusza interesujące tematy - coraz bardziej się do niej przekonuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już się mogę doczekać, aż wreszcie przeczytam tę książkę. Wszędzie pozytywne opinie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ooo, bardzo chętnie przeczytam po tak pozytywnej opinii!:)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka