11.10.2013

Antoinette van Heugten - Dotknąć prawdy

Tytuł: "Dotknąć prawdy"
Autor: Antoinette van Heugten
Ilość stron: 480
Wydawnictwo: Mira
Kategoria: thriller psychologiczny
Danielle to nowojorska prawniczka, która samotnie wychowuje swojego szesnastoletniego syna Maxa. Chłopiec cierpi na zespół Aspergera, który jest jedną z postaci autyzmu. Max ma problemy z kontaktami z innymi osobami, nie lubi zmian, ma swoje obsesje. Matka robi dla niego wszystko, kocha go, ale gdy syn zaczyna być agresywny, myśli o samobójstwie i narkotyzuje się, Danielle idzie z nim do lekarza. Niestety, Max trafia do szpitala psychiatrycznego, a tam jego stan znacznie się pogarsza. Pewnego dnia kobieta odnajduje swojego syna leżącego obok zamordowanego pacjenta - Jonasa. Oskarżenie pada na Maxa, a jak jest naprawdę? Przeczytacie i odkryjcie tę przerażającą prawdę.

Książka porusza kilka tematów, ale najważniejszy to relacje matki z synem. Danielle kocha swojego syna, robi dla niego wszystko, nie wierzy, że Max jest niebezpieczny i że mógł zabić. Ta miłość wymagała wielu poświęceń i zaufania. Zachowanie kobiety oraz jej determinacja są godne pochwały.

Akcja książki rozwija się stopniowo. Początek jest trochę nudny, ale później jest tylko lepiej, a ostatnie rozdziały czytałam z otwartymi ustami, które były znakiem przerażenia, zaskoczenia i zszokowania. Takiego zakończenia nigdy bym się nie spodziewała, byłam kompletnie zaskoczona. Podczas czytania w wielu momentach towarzyszyło mi uczucie niepokoju, bałam się tego, co stanie się za chwilę.

Muszę też zwrócić uwagę na bardzo dobrze wykreowanych bohaterów. Max jest przykładem osoby chorej na zespół Aspagera, ale jest bardzo inteligenty. Musze przyznać, że zaintrygowała mnie ta postać. Danielle natomiast wielokrotnie mnie zaskoczyła, pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych, że jak się coś chce osiągnąć to można to zrobić mimo wielu przeciwności.

Mimo nudnego początku książka jest świetna. Sporo w niej rozprawy sądowej, ale to akurat bardzo lubię i z chęcią sięgam po takie książki. Zastaje mi ją tylko polecać. Świetny thriller psychologiczny!

Ocena: 8/10

4 komentarze :

  1. Czytałam jakiś czas temu i to jedna z moich ulubionych pozycji. Jak dla mnie jest rewelacyjna!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubie ksiązki z gatunku thriller psychologiczny, po tę pozycje chętnie sięgne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten gatunek jest jednym z moich ulubionych :) Świetnie napisałaś recenzje a książkę na pewno przeczytam :) Twój blog mnie bardzo zainteresował i zaobserwowałem, OSTRZEGAM będę tutaj wpadać często :D

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka