08.10.2013

John Boyne - Chłopiec w pasiastej piżamie

Tytuł: "Chłopiec w pasiastej piżamie"
Autor: John Boyne
Ilość stron: 201
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Literatura piękna
Zarówno o książce, jak i o filmie nasłuchałam się i naczytałam mnóstwa pozytywnych recenzji. Gdy tylko nadarzyła się okazja zabrałam tę książkę do domu i pochłonęłam w jeden wieczór.

Bruno i Szmul urodzili się tego samego dnia, miesiąca i roku, jednak ich życia wyglądają zupełnie inaczej. Bruno to syn niemieckiego oficera. Chłopiec jest nieświadomy tego, co się dzieje obok niego, nie wie, że jest wojna, że po drugiej stronie giną ludzie.
Szul natomiast to syn żydowskiego zegarmistrza. Ma dopiero dziewięć lat, a po jego dzieciństwie nie ma śladu. Stracił dom, poczucie bezpieczeństwa, teraz musi radzić sobie z wojną.

Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, przez Brunona. Miejscami jest infantylnie, ale jest to dla mnie zrozumiałe i nie przeszkadzało mi to kompletnie. Chłopiec żył w niewiedzy, nie wiedział, co się obok niego dzieje, kim są ludzie w pasiastych piżamach. Sam też nie miał się do kogo zwrócić i zapytać o to.

To książka poruszająca temat niezwykłej przyjaźni. Dwaj zupełni różni chłopcy, dwa światy, a oni zaprzyjaźniają się, mimo tych wszystkich przeciwieństw, różnic i stereotypów.

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to bardzo emocjonalna książka. Nie da się jej czytać i być myślami gdzieś indziej, bo jest to niemożliwe. Powieść zmusza czytelnika do refleksji nad własnym życiem, postępowaniem, wywołuje w czytającym mnóstwo emocji. Mnie towarzyszył głównie smutek, zdenerwowanie, ale były też momenty wesołe. Nie ma tutaj krwawych i brutalnych opisów, ale mi to to książka jest wstrząsająca. Dlaczego? Bo opisana jest przez chłopca, który nie był świadomy tego, co się wokół niego dzieje.

Ocena:10/10

9 komentarzy :

 1. Także widziałam film, książki też poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki nie czytałam i raczej nie mam na nią ochoty, ale bardzo chce obejrzeć filmową wersje tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo, ale to baaardzo lubię te książkę... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film zachwycił mnie, więc nie mogłabym przejść obojętnie obok książki... Cały czas rozglądam się za nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta ksiązka góruje na mojej liście must read ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Film był wstrząsający, książkę też muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę ją wreszcie dorwać i przeczytać, to mój must read!

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam i naprawdę mną wstrząsnęła. Na szczęście później obejrzałam film i oczywiście książka okazała się lepsza. :)

  Pozdrawiam serdecznie!
  D.
  [dzosefinn.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka