13.10.2013

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren - Krąg

Tytuł: "Krąg"
Autorzy: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren
Ilość stron: 574
Tom -1
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: thriller fantastycznyW Engelsfors znajduje się liceum, do którego uczęszcza sześć nastolatek. Dziewczyny nie mają ze sobą nic wspólnego, różnią się, każda jest inna, ale wkrótce coś je połączy.  Po śmierci jednego z uczniów - Eliasa zaczyna dziać się coś dziwnego.  Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny zostają sprowadzone do parku, gdzie dowiadują się czegoś, co na zawsze zmieni ich życie. Od tego momentu muszą działać wspólnie, muszą pokonać Zło.

Najfajniejsze w tej książce jest to, że poruszane są w niej problemy współczesnych nastolatków. Główne bohaterki mimo posiadanych mocy są tak naprawdę zwykłymi dziewczynami, mają problemy zarówno w domu, jak i w szkole. Są tutaj sercowe rozterki, poczucie osamotnienia, problemy z rówieśnikami, rodzicami. I to właśnie to czyni tę książkę wyjątkową. Gdyby tego nie było, to powieść nie wyróżniałaby się niczym szczególnym i na pewno nie dałabym jej aż tak wysokiej oceny.  To jest naprawdę bardzo wartościowa książka dla młodzieży, bo oprócz magii, fantastyki jest jeszcze normalna, prawdziwa, często szara rzeczywistość.

Głównych bohaterek jest aż sześć. Początkowo miałam problemy, by zapamiętać je wszystkie i jeszcze ich rodziny. Tak jak już wspomniałam, każda z dziewczyn jest po prostu realna i taka jak wiele nastolatek. Mają swoje problemy, dylematy. Dzięki temu, czytelnik może się utożsamiać z tymi bohaterkami.

"Krąg" to thriller fantastyczny. Tutaj świat realny miesza się z rzeczywistym. Jest to bardzo dobra książka młodzieżowa, w której oprócz problemów młodych ludzi jest jeszcze wiele zagadek, ciekawa fabuła i dosyć wartka akcja. Z tą akcją to bywało jednak różnie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to tom pierwszy i wszystko się dopiero rozkręca. Mimo, że książka ma 574 strony to pochłonęłam ją w jeden dzień, nawet nie wiem, kiedy dotarłam do końca. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Książkę polecam szczególnie nastolatkom, ale być może i osobom dorosłym przypadnie do gustu. Ja już czytam drugą część.

Ocena: 9/10


Książka przeczytana w ramach wyzwania Book-Trotter

2 komentarze :

  1. Mi strasznie się podobała ta książka! Jest dokładnie taka jak ją opisałaś. Ale ja również miałam problem z zapamiętaniem wszystkich dziewczyn. To jest taki minus. Mam nadzieję, że już niedługo w moje ręce wpadnie tom drugi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już kończę czytać drugi tom i jest równie dobry, a nawet lepszy.:)

      Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka