05.01.2014

Cassie Harte - Pokochaj mnie mamo

Tytuł: "Pokochaj mnie mamo"
Autor: Cassie Harte
Ilosć stron: 312
Wydawnictwo: Hachette Polska
 Kategoria: Literatura faktu 

,,Pokochaj mnie mamo" to wstrząsająca opowieść o dziewczynce imieniem Cassie, która od najmłodszych lat była odtrącana przez własną matkę. Miała trójkę rodzeństwa, które było dobrze i z szacunkiem traktowane przez rodzicielkę. Cassie nigdy nie wiedziała czemu jest tak odtrącana, co robi źle i jak się jej przypodobać. Marzyła, by matka była z niej dumna, pochwaliła ją albo żeby chociaż jeden dzień był spokojny. Starała się jak mogła, była grzeczna, miała talenty, których jej rodzicielka nie chciała docenić. Na tę biedną dziewczynę spadały wszystkie obowiązki domowe, była bita i poniżana.
Jedyną osobą, która była dla niej dobra był jej wujek Bill. Wspierał ją i dobrze czuła się w jego towarzystwie, ale do czasu. Wkrótce zaczął ją molestować, a jak była starsza wykorzystywać seksualnie. A wiecie co było najgorsze? Matka o wszystkim wiedziała, bo dziewczynka jej o tym powiedziała, a ona co? Nie zrobiła nic i jeszcze wmawiała swojej córce, że wujek ją kocha!

Po pierwsze nie potrafię zrozumieć jak matka może tak źle traktować własne dziecko, które nic jej nie zrobiło. Nie wiem jak można być aż tak nieczułym, znęcać się psychicznie, bić, poniżać swoją pociechę. 
Druga sprawa to obojętność. Kobieta miała świadomość, że jej córka jest wykorzystywana seksualnie przez krewnego, a ona nic z tym nie zrobiła. Pozwalała na to i nawet ułatwiała to oprawcy. Cassie nie miała w matce żadnego wsparcia, otuchy. Nie otrzymała pomocy nigdy.

W książce zobaczymy zachowanie osoby molestowanej seksualnie. Wiecie dlaczego dzieci nie mówią o tym innym, tym, którzy chcą im pomóc? Bo się boją, myślą, że druga osoba powie, że to ich wina, że same się prosiły. Boją się, że ta osoba się od nich odwróci, nie zrozumie. Bill doskonale wiedział, co mówić Cassie. Był pewny siebie i spokojny, bo wiedział, że nie odważy się na wyjawienie prawdy.

Podziwiałam Cassie, że walczyła o miłość matki, nie poddawała się. Szkoda, że za każdym razem była zawiedziona. Strasznie zrobiło mi się jej żal, bo dorastanie w szczęśliwym, pełnym miłości domu jest niezwykle ważne i kształtuje przyszłość. 
Jej dorosłe życie również do najłatwiejszych nie należało, a wszystko przez dzieciństwo.

Historia opinana w książce jej prawdziwa i to boli najbardziej. Nie jest to film, zły sen tylko rzeczywistość młodej dziewczyny. Jest to historia trudna, ale warto ją poznać.

Ocena: 9/10


5 komentarzy :

 1. Bardzo lubię takie tragiczne historię, coś w sobie mają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki z tej serii są naprawdę wstrząsające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria "Pisane przez życie" jest jedną z moich ulubionych, chociaż jednocześnie tą najtrudniejszą, która sprawia najwięcej bólu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na nią ochotę, dawno nie czytałam dobrej, mocnej, opartej na faktach książki. Gdy czytam taką historię od razu mniej przejmuję się błahostkami życia codziennego, bo wiem, że inni mają o wiele gorzej oraz cieszę się, że miałam szczęście i los oszczędził mi tak ciężkiego życia.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka