10.01.2014

Jodi Picoult - To, co zostało

Tytuł: "To, co zostało"
Autor: Jodi Picoult
Ilość stron: 560
Wydawnictwo: Prószyński i S0ka
Kategoria: Literatura współczena
Data wydania: 10 września 2013
 Jodi Picoult znana jest z podejmowania trudnych tematów, w swoich książkach zmusza czytelnika do refleksji, przedstawia problemy moralne swoich bohaterów. W "To, co zostało" autorka porusza temat II Wojny Światowej, Holocaustu i nazizmu.

 Sage to młoda żydówka, od trzech lat przychodzi na spotkania dla osób pogrążonych w żałobie. Dziewczyna prowadzi samotny tryb życia, unika ludzi, pracuje jako piekarz. Na spotkaniach poznaje dziewięćdziesięcioletniego Josefa Webera. Wkrótce stają się coraz bardziej bliscy. Mężczyzna prosi, by Sage pomogła mu odejść, ta jednak nie zgadza się. Okazuje się, że ten miły starszy pan był w przeszłości esesmanem. Jak postąpi Sage?

 W książce poruszonych jest wiele ważnych problemów.  Powieść podzielona jest na trzy części. Pierwsza i trzecia to czasy współczesne, natomiast druga to historia babci Sage. Kobieta przeżyła Holocaust. Część druga spodobała mi się najbardziej, wzruszyła mnie, spowodowała potok łez. Autorka przedstawiła wszystko bardzo realistycznie i szczegółowo; widać, że przyłożyła się do pisania i dobrze zaznajomiła z tematem. Części opowiadające o współczesności w porównaniu z przeszłością były trochę słabsze, ale mimo wszystko przyjemnie się je czytało.

 Bohaterowie są bardzo dobrze skonstruowani. Sage nie potrafiła żyć z innymi ludźmi, ciągle zasłaniała twarz włosami, bo wstydziła się swojej blizny. Miejscami bohaterka irytowała mnie. Josef natomiast sprawiał wrażenie miłego starszego pana, ale jego przeszłość okazała się przerażająca.Nie mogłam go polubić, czułam złość.

"To, co zostało" to poruszająca i dobrze dopracowana historia. Książka porusza wiele ważnych tematów, takich jak: II wojna światowa, przebaczanie, powrót do przykrych wspomnień. Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie, wzruszyła mnie i zmusiła do refleksji. Nie jest to łatwa tematyka, ale bardzo ważna, szczególnie dla Polaków. Polecam każdemu! Jodi Picoult odwaliła kawał dobrej roboty.

Ocena: 9/10

9 komentarzy :

 1. Jestem ogromną fanką Picoult, więc na pewno przeczytam "To, co zostało", jak tylko udało mi się dorwać ją w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie zazdroszczę Ci tej lektury, bardzo chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twórczość Picoult uwielbiam, choć jak dla mnie są lepsze książki w jej dorobku niż ta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstyd się przyznać, ale nic jeszcze nie czytałam Jodi Picoult. Nadrobie to, juz zarezerwowałam tę pozycję w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie nadrób zaległości:)

   Usuń
 5. Uwielbiam Picoult, chociaż nie mogę się przełamać, by czytać o czasach w czasie II wojny światowej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że to najlepsza, najbardziej dopracowana z dotychczasowych książek Picoult.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam całą twórczość tej autorki w planach najbliższych.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka