09.01.2014

Melvin Burgess - Ćpun

Tytuł "Ćpun"
Autor: Melvin Burgess
Ilość stron: 286
Wydawnictwo: Albatros
Kategoria: Literatura młodzieżowa

Tyle się teraz mówi o narkotykach, tyle się teraz słyszy o tragicznych wydarzeniach z ich udziałem, a każda taka historia zawsze wzbudza we mnie emocje.

Gemma i Smółka to z pozoru zwykli czternastolatkowie. Jednak ich życie jest smutne. Dziewczyna jest w domu trzymana krótko, nie potrafi znaleźć zrozumienia u swoich rodziców. Natomiast ojciec Smółki jest alkoholikiem, ucieka się do przemocy, a matka wcale nie jest lepsza. Nastolatkowie postanawiają uciec z domu. Szybko stają się ćpunami i poznają życie narkomana.

Jeżeli wydaje Wam się, że problem narkomanii rozpoczął się niedawno to jesteście w błędzie. Książka napisana została w latach 80 i już wtedy ten problem był, już wtedy ludzie niszczyli sobie życie. Narkomanów było bardzo łatwo spotkać na ulicach.

Ludzie sięgają po narkotyki z różnych powodów. Najczęściej robią to osoby, które mają jakieś problemy. Tak samo było w przypadku głównych i pozostałych bohaterów książki. Jednak Gemma wydała mi się jedną wielką egoistką, bo w jej domu nie było źle, może warto było szukać jakiegoś kompromisu. Natomiast Smółkę można usprawiedliwić, ponieważ nie miał w domu lekko, był ofiarą przemocy. W książce poznamy myśli osób uzależnionych, ich zmagania z nałogiem, codzienną walkę o działkę. Autor pokazał jeszcze punkt widzenia rodziców,  ich emocje.

"Ćpun" szokuje i świetnie ukazuje świat narkomanów. Świat ludzi nieodpowiedzialnych, nieszanujących się i niszczących swoje życie. Tutaj nie ma owijania w bawełnę. Dla mnie była to kolejna powieść tego typu, ale myślę, że dla młodych osób, które jeszcze nie znają świata, będzie idealna i skutecznie zniechęci ich do narkotyków.  Rodzicom nastolatków polecam podrzucić tę książkę pociechom.

 Ocena: 8/10

Książka przeczytana w ramach Wyzwania Bibliotecznego.

11 komentarzy :

 1. Pamiętam, że byłam zszokowana. Bardzo ciekawa i potrzebna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swojego czasu bardzo często sięgam po książki związane z uzależnieniami, dlatego pewnego razu trafiłam na "Ćpuna". Jednak w porównaniu z innymi powieściami "Ćpun" wyszedł bardzo słabo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie szokujące książki są bardzo potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dużo tego typu książek przeczytałam, także i "Ćpun" za mną. Jest wiele powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki. Ale panuje znieczulica, więc mało kto z tego nałogu wychodzi... To smutne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie czytam tą ksiazkę, pożyczyłam od kolezanki. Jestem na 60 stronie, ale zapowiada się ciekawie. Oczywiscie recka sie pojawi :) Lubie te klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze, to tematyka alkoholizmu/narkotyków i inne takie nieco mi już obrzydła. Wiem, że to dziwne tak mówić, bo ktoś tak egzystuje i cierpi, ale... hmm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpocznij sobie od tej tematyki, może po prostu Ci się przejadła.

   Usuń
 7. Kiedyś częściej sięgałam po takie tytuły. Jednak nadal kilka z nich znajduje się na mojej liście i wśród tych tytułów znajduje się również "Ćpun".
  Nie wiem czy już czytałaś, ale ze swojej strony mogę polecić "Requiem dla snu" i "Trainspotting". Zarówno książki jak i filmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za polecenie. Jeszcze nie czytałam tych książek.

   Usuń
 8. Z chęcią przeczytam. Lubię tą tematykę, a już dawno po nic takiego nie sięgałam

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam i polecam tą ksiazkę każdemu bardzo daje do myślenia ,jest ciekawa, tajemnicza, interesująca,wciągająca.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka