25.02.2014

Barbara Kosmowska - Pozłacana rybka

Tytuł: "Pozłacana rybka"
Autor: Barbara Kosmowska
Ilość storn: 168
Wydawnictwo: Stentor


"Pozłacana rybka" to książka przeznaczona dla młodzieży i dzieci. Z tego co się orientuję to jest to lektura szkolna w gimnazjach. Po książkę sięgnęłam, bo zachęcił mnie opis i fakt, że autorka jest laureatką I nagrody w konkursie im. Astrid Lindgren.

Główna bohaterka to Alicja. Kiedyś była rozpieszczoną jedynaczką. Wszystko się jednak zmieniło, gdy jej rodzice się rozwiedli i tata wyprowadził się z domu. Wkrótce pojawiła się nowa kobieta taty i na świat przyszedł Fryderyk, zwany przez Alicję Jaszczurką.
Gdy Alicja wraca z wakacji, dowiaduje się, że Fryderyk jest ciężko chory. Jej życie wywraca się do góry nogami, a do tego dochodzą jeszcze inne problemy.

Tematy podjęte przez Barbarę Kosmowską nie są łatwe, ale takie problemy dotykają wielu współczesnych nastolatków i stają się coraz bardziej powszechne. Przykładem może być rozwód rodziców, anoreksja, alkoholizm, śmiertelne choroby. Autorka podjęła bardzo dużo problemów, a to wszystko na niecałych 200 stronach.

"Pozłacana rybka" to bardzo mądra i warta przeczytania książka dla dzieci i młodzieży. I myślę, że takim odbiorom spodoba się najbardziej. Powieść jest miejscami bardzo smutna i wzruszająca, nieźle się przy niej wypłakałam. Ponadto zostałam skłoniona do refleksji, próbowałam też postawić się na miejscu Alicji.  Książka na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci i nie wykluczam, że kiedyś przeczytam ją ponownie. Warto przeczytać!

Ocena: 9/10

Wyzwanie biblioteczne
 Polacy nie gęsi

4 komentarze :

 1. Czytaliśmy, kiedyś fragment na języku polskim i pamiętam, że bardzo mi się spodobał. Po Twojej recenzji wiem, że na pewno muszę jej poszukać w bibliotece i przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba dawno nie płakałam na żadnej książce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, 12+, czyli gimnazjum.
  Skończyłam ją czytać jakieś 20 minut temu. Aaaaa:)))
  Płakałam jak bóbr!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji, ale skutecznie mnie zachęciłaś ;) Ciekawi mnie tylko, jak autorce udało się poruszyć tyle tematów, w tak niewielu słowach :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka