13.02.2014

Harper Lee - Zabić drozda

Tytuł: "Zabić zdrozda"
Autor: Harper Lee
Ilość stron: 424
Wydawnictwo: REBIS


"Zabić drozda" znalazło się na liście 100 książek, które według BBC musisz przeczytać przed śmiercią .Gdy tylko zobaczyłam, że jest tam wpisana to chciałam ją przeczytać, bo z opisu wydała mi się bardzo ciekawa.

Akcja książki toczy się w  miasteczku Maycomb w stanie Alabama.Wszyscy się tam znają, życie płynie spokojnie. Wkrótce jednak czarny mężczyzna - Tom Robinson zostaje oskarżony o gwałt na białej kobiecie. Mieszkańcy są oburzeni i chcą, by Tom poniósł karę śmierci, która wtedy obowiązywała. Jego obrony podejmuje się Atticus, który jest znanym i szanowanym adwokatem. Jednak po podjęciu się tej sprawy traci w oczach ludzi.
O tym wszystkim opowiada nam dziewięcioletnia Smyk lub Skaut ( w zależności od tłumaczenia), córka Atticusa i siostra Jema.

Narratorką jest Smyk. Czego byście się spodziewali po takiej narracji? Jeżeli myślicie, że będzie dziecinnie to się bardzo mylicie. Smyk jak na swój wiek jest bardzo dojrzała, inteligentna i zna się na wielu sprawach. Można się wiele od niej nauczyć. Dziewczynka nie może zrozumieć pewnych spraw takich jak nietolerancja.

Książka porusza problem nietolerancji i rasizmu. Akcja dzieje się w latach 30 XX wieku, więc nie tak dawno temu. Osoby czarnoskóre były zepchnięte na margines, traktowani gorzej niż zwierzęta.

Oprócz rasizmu w książce jest trochę o dorastaniu. Bardzo mi się podobało, że dzieci miały tak duży szacunek do swojego ojca, był dla niż autorytetem i wychował ich naprawdę dobrze. Był dla nich świetnym nauczycielem życia. Swoim postępowaniem dawał przykład, był człowiekiem otwartym, nie bojącym jest trudnych tematów.
Podobało mi się też myślenie Smyka. Dziewczynka dopiero poznawała świat z tej gorszej strony tj. nienawiści, niesprawiedliwości, rasizmu, niezrozumienia. Zaskoczyło mnie to, jak dorośle do tego wszystkiego podchodziła. Wydawać by się mogło, że to tylko dziewięcioletnie dziecko, ale w wielu przypadkach dojrzalsze i bardziej empatyczne od otaczających jej dorosłych ludzi.

Myślę, że ta książka może być wzorem dla rodziców, jak warto wychowywać swoje dzieci. Na co zwracać uwagę, czego uczyć, jak rozmawiać, jak się samemu zachowywać i jak dawać dobry przykład. Jest to też wartościowa książka dla młodych ludzi. Szkoda, że nie jest to lektura szkolna, bo jest warta omówienia, opracowania i przeczytania.

Co to bohaterów to najbardziej podobała mi się postać Atticusa, w szczególności za jego sprawiedliwe traktowanie czarnych, za ich obronę, za to, że nie bał się narażać swojej reputacji. Jego postawa wzbudza podziw i szacunek. Podobało mi się też jak rozmawiał ze swoimi dziećmi, że nie bał się trudnych tematów.
Smyk również zdobyła moją sympatię głównie za dojrzałość i postrzeganie niektórych spraw.

Ocena: 9/10

Książka przeczytana w ramach Wyzwania Bibliotecznego i wyzwania Book-Trotter

9 komentarzy :

 1. Już od jakiegoś czasu planuję przeczytać tę książkę, mam nadzieję, ze kiedyś mi się uda. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też widziałam listę BBC i właściwie to ona jakoś skłoniła mnie do odnalezienia w sobie chęci na przeczytanie różnych nieznanych mi pozycji ;) także 'Zabić drozda' również jest na mojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 3. koniecznie musze przeczytac, juz od dawna czeka :)
  super recenzja!

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój must read od dawna. Muszę, po prostu muszę ją zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo mi się podobała ^^ Po siedemdziesięciu dosyć nudnych stronach zrobiło się naprawdę ciekawie. Tak jak Ty najbardziej polubiłam Atticusa, który był po prosty wspaniałym człowiekiem (aż wierzyć się nie chce, że nie jest prawdziwy). "Zabić drozda" zdecydowanie nadaje się na lekturę szkolną. Obejmuje kilka ważnych i zarazem ciekawych tematów - m.in. nietolerancja, dojrzewanie i sprawiedliwość - tak jak wspominałaś. No cóż... Jest to jedna z moich ulubionych książek i na pewno jedna z najbardziej wartościowych powieści, jakie czytałam. Cudo ^^
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam wielokrotnie o tej książce, ale chyba jej nie czytałam. W każdym razie nie przypominam sobie. Niemniej jednak tematyka związana z problemem nietolerancji i rasizmu budzi moje zainteresowanie, dlatego z ciekawości rozejrzę się za ową pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam okazję przeczytać ją w oryginale i muszę przyznać że jest niesamowita !
  http://anonymous-reader-reviews.blogspot.com/ - zapraszam na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że po klasykę sięgnęłaś. :) Słusznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam zamiar ją przeczytać już od dłuższego czasu - mam nadzieję, że w końcu mi się to uda ;)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka