16.02.2014

Krzysztof Spadło - Skazaniec. Na pohybel całemu światu


Tytuł: "Skazaniec. Na pohybel całemu światu"
Autor: Krzysztof Spadło
Ilość stron: 428
Tom: I

Książka dostępna jest w wersji papierowej i elektronicznej. Powstał również audiobook.


Początek lat dwudziestych XX wieku. Do więzienia we Wronkach trafia dwudziestodwuletni Stanisław Żabikowski pseudonim Ropuch. Mężczyzna dostaje karę dożywocia. Musi zacząć swoje życie na nowo zamknięty w obskurnej celi. Więzienie rządzi się własnymi prawami i regułami, których trzeba przestrzegać, by przeżyć. Tutaj nikomu nie można ufać, lepiej też nie zadawać zbyt wielu pytań. Trzeba polegać tylko na sobie.
 "W każdym więzieniu świata obowiązują niepisane prawa, zasady i świętości. Są sprawy, o których się nigdy nie rozmawia, rzeczy, o które nigdy nie należy pytać, i uczucia, których się nigdy nie okazuje. Słabość nie ma miejsca bytu, a strach jest nierozłącznym towarzyszem."
Ropuch miał przed sobą całe życie, marzenia i plany na przyszłość. Wszystko to jednak straciło znaczenie, gdy zapadł wyrok. Zamknięty w czterech ścianach swojej celi ma dużo czasu na przemyślenie swoich czynów. Oprócz głównego bohatera poznajemy wielu innych więźniów. Są  również więzienni klawisze. Każda z tych postaci coś w sobie ma i jest warta poznania. Autor świetnie ich wykreował, pokazał, jak więzienie zmienia człowieka, jak łatwo można się załamać i stracić nadzieję.
"Musicie wiedzieć, że każda cela to miejsce kaźni, gdzie czas znęca się nad człowiekiem. Jesteś tylko ty, twoje myśli i czas płynący w zwolnionym tempie. Sunie leniwie i pastwi się nad tobą, zagląda ci w umysł, budzi wspomnienia, zadaje pytania, na które nie ma odpowiedzi."
Mimo, że główny bohater to więzień z karą dożywocia, polubiłam go i szczerze mu kibicowałam. Żabikowski jest bardzo tajemniczy, nie zdradza ani czytelnikom, ani swoim kolegom za co siedzi. Mam cichą nadzieję, że autor zdradzi nam tę tajemnicę w kolejnym tomie. Wręcz rozpiera mnie ciekawość.

 Najbardziej podoba mi się w tej książce to, że wzbudziła we mnie mnóstwo emocji. Naprawdę nie sądziłam, że ta historia aż tak mnie poruszy. Podczas czytania próbowałam postawić się w sytuacji głównego bohatera, zadawałam sobie różne pytania. Autor pisze bardzo realistycznie i lekko, więc książkę się pochłania. W dodatku jest to połączenie kilku gatunków, dzięki czemu powieść jest urozmaicona i nie ma miejsca na nudną i przewidywalną akcję.

Na uwagę zasługuje także tło historyczne. Bardzo podoba mi się to, że autor cofnął się do dawnych czasów. Czyni to książkę na swój sposób oryginalną i pozwala poznać więzienne realia w tamtych czasach. Na pewno wyglądało to inaczej niż teraz. Poza tym możemy zobaczyć, jak wydarzenia historyczne wpływały na życie więźniów.

Bardzo się cieszę, że miałam możliwość przeczytania tej książki. Nie jest to lektura łatwa, ale warta poznania. Autor odwalił kawał dobrej roboty. Teraz czekam na kolejny tom i mam nadzieję, że nie będzie to długo trwało, tym bardziej, że pan Krzysztof zakończył książkę w bardzo ciekawym momencie. Toż to zbrodnia!

Zachęcam do zobaczenia krótkiego filmu dotyczącego książki.Zdecydowanie polecam! Warto przeczytać!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi, panu Krzysztofowi Spadło.

13 komentarzy :

 1. Ja muszę wreszcie znaleźć chwilkę czas na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna recenzja, a i ksiazka wydaje sie godna przeczytania :)

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co tu dużo mówić - świetna książka. Choć przerwania akcji w TAKIM momencie, nie mogę autorowi wybaczyć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Audiobooków nie lubię, ale brzmi ona bardzo interesująco, więc chętnie kiedyś przeczytam w formie papierowej,

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale szybko przeczytałaś!! Cieszę się, że książka przypadła ci do gustu. Naprawdę kawał dobrej prozy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uuu, zachęcająca recenzja, tak jak i komentarze- trzeba się pofatygować i zapoznać z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie jestem w trakcie lektury i pozostaję pod wrażeniem tej książki. Zdecydowanie kawał dobrego tekstu.

  OdpowiedzUsuń
 8. książek nie lubię czekam na audiobooka :-0 kiedy będzie wreszcie tom 2 ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, ale czekam z niecierpliwością:)

   Usuń
  2. na innej stronie mi napisali ze coś na jesieni ruszy druga czesc :-)

   Usuń
  3. Do jesieni niedaleko, więc czekamy:)

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka