22.02.2014

Leon Leyson- Chłopiec z Listy Schindlera

Tytuł: "Chłopiec z Listy Schindlera"
Autor: Leon Leyson
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Lejb Lejzon mieszkał razem z rodzicami i czwórką rodzeństwa w Narewce, wsi położonej w północno-wschodniej Polsce. Matka zajmowała się domem, a ojciec wyjechał do Krakowa za pracą, gdzie po kilku latach sprowadził swoją rodzinę. Lejb żył normalnie, miał swoich kolegów, a jego życie było praktycznie beztroskie. Gdy miał dziesięć lat, wybuchła wojna, która na zawsze zmieniła jego życie.

W książce możemy bliżej poznać Oskara Schindler, który dla wielu stał się bohaterem. Ocalił on wielu Żydów przed zagładą, a wszystko dzięki jego liście. Był nazistą, ale los Żydów nie był dla niego obojętny. Leon Leyson był najmłodszym chłopcem na jego liście. Dzięki niej on i inni ocaleli.

 Na temat Holocaustu napisano już wiele książek, ale każda taka historia jest według mnie warta poznania. Nie ma tutaj suchych faktów, tak jak w podręcznikach do historii. Jest za to przejmująca i prawdziwa historia, świadectwo ocalałego mężczyzny. Takie powieści zawsze są warte poznania. Tutaj jeszcze możemy dowiedzieć się czegoś więcej o Oskarze Schindlerze.

"Chłopiec z listy Schindlera" to bardzo wzruszająca i smutna książka, która przepełniona jest bólem, cierpieniem i brakiem nadziei, a przedstawiona w niej historia jest prawdziwa. Autor, Leon Leyson ( Lejb Lejzon), opisuje swoje życie przed wojną, w trakcie niej i po niej. Nie będę tutaj wystawiała oceny, bo w przypadku takich książek tego nie robię. Nie będę też pisała, że powieść mi się podobała, bo nie jest to najlepsze określenie. Napiszę natomiast, że jest to historia warta poznania, ponieważ wywołuje emocje, skłania do refleksji i pokazuje, jak ważna jest nadzieja.


Wyzwanie biblioteczne
Polacy nie gęsi

11 komentarzy :

 1. Bardzo chciałabym przeczytać. świetna recenzja.

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zamiar przeczytać tę książkę, chociaż zwykle te tematy mnie potwornie dołują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat nie jest przyjemny, ale warto:)

   Usuń
 3. Oj, marzę o tej lekturze. Bardzo cenię sobie lektury dotyczące tematyki Holokaustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również cenię sobie takie książki i coraz częściej po nie sięgam.

   Usuń
 4. Sama zaczynam niedługo czytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię literaturę, która w jakikolwiek sposób, porusza tematykę wojenną, dlatego z pewnością sięgnę po tę lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten temat przewałkowałam już tyle razy, że... głupio mi to mówić, ale nie sięgam już po takie książki ;x

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i mam troszkę mieszane uczucia, co nie zmienia faktu, że książka jest poruszająca i zmusza do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka