04.05.2014

Samantha Shannon - Czas żniw

Tytuł: "Czas żniw"
Autor: Samantha Shannon
Ilość stron: 520
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Przenosimy się do roku 2059. Główną bohaterką książki jest Page Mahoney, która posiada zdolność jasnowidzenia. Ba! Jest jednym z najpotężniejszych jasnowidzów. Potrafi nawiązać kontakt z zaświatami. Dziewczyna pracuje dla Jaxona Halla, a jej zadaniem jest włamywanie się do ludzkich umysłów.  Jednak gdy Page zabija strażników podczas rutynowej kontroli, trafia do kolonii karnej Sajonu - Szeolu I. Tam zaczyna się walka o życie. Opiekunem dziewczyny zostaje sam Naczelnik.

Ciężko mi w skrócie opisać fabułę i zrobić to tak, byście się połapali o co chodzi. To naprawdę trudne zadanie. Świat stworzony przez autorkę był dla mnie od początku bardzo skomplikowany i miejscami się w nim gubiłam. Zostałam zasypana neologizmami i tajemniczymi postaciami. Naprawdę trzeba być czujnym podczas czytania.

 Mam małe zastrzeżenie do bohaterów, bo tak naprawdę to szczegółowo poznajemy tylko główną bohaterkę, która jest też narratorką. Jednak inne postaci zostały trochę zepchnięte na drugi plan, więc wydają się jednakowe i płytkie, ponieważ niewiele o nich wiemy. Mam nadzieję, że w kolejnej części będzie pod tym względem lepiej.

 Bardzo podobają mi się relacje pomiędzy Page a Naczelnikiem. Cała ta znajomość jest dla mnie bardzo intrygująca. Naczelnik Arcturus to postać niezwykle tajemnicza, która ciągle podsycała moją ciekawość. Moje uczucia do niego ciągle się zmieniały. Jeżeli chodzi o Page to polubiłam ją. Jest to postać różnorodna, troszeczkę naiwna, ale twarda, odważna i uparta.

 "Czas żniw" to powieść bogata w szczegóły. Jest to takie wprowadzenie do tego literackiego świata. Nadmiar informacji trochę mnie przytłaczał, a przez to brakowało emocji i lepszej kreacji bohaterów. Jednak czuję, że kolejna część będzie dużo lepsza pod tym względem. Nie mówię, że ta jest zła, co to, to nie, ale trochę zabrakło dynamiczności na początku. Akcja rozwija się powoli, ale nie wiąże się to ze znudzeniem. Warto jednak zaznaczyć, że czasami trzeba dobrze poznać klimat i świat powieści, żeby potem zatopić się na dobre w powieści, nie zważając na otaczający świat.

Ocena: 7/10

4 komentarze :

  1. Cudowne. Od pewnego czasu coraz częściej sięgam po książki, dlatego będę zaglądać tutaj częściej.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ją w planach i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać jak najszybciej ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo ciekawa tej lektury

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka