06.06.2014

Lisa Genova - Motyl

Tytuł: "Motyl"
Autor: Lisa Genova
Ilość stron: 424
Wydawnictwo: Filia


Na początek mam dla Ciebie pytanie: z czym kojarzy Ci się choroba Alzheimera, z jakimi osobami? Ja, zanim zaczęłam czytać tę książkę, kojarzyłam tę chorobę z utratą pamięci u osób starszych. Po lekturze tej powieści uświadomiłam sobie wiele spraw, a w mojej głowie pojawiła się ogromna liczba pytań, na które odpowiedzieć nie potrafię.

Alice Howland ma pięćdziesiąt lat, pracuje jako wykładowca akademicki na Harvardzie, jest cenioną, inteligentną, zadbaną kobietą, która w życiu wiele osiągnęła. Ponadto jest żoną i matką trójki dorosłych dzieci. Wiedzie szczęśliwe życie, niczego jej nie brakuje, kocha swoją pracę, jest szanowana przez studentów i swoich współpracowników. Jednak zaczyna u siebie dostrzegać niepokojące objawy, które początkowo przypisuje stresowi oraz menopauzie. Gdy jednak jest coraz gorzej i Alice zaczyna częściej zapominać o rożnych rzeczach, udaje się do lekarza. I wtedy właśnie zapada wyrok. Alzheimer.

"Motyl" pokazuje, że na alzheimera nie tylko chorują osoby starsze. Tutaj mamy pięćdziesięcioletnią kobietę, w dodatku niesamowicie inteligentną, ale wobec tej choroby niestety bezsilną. Na nic się zdała cała wiedza, znajomość leków, dyskusje na wysokim poziomie. Autorka pokazuje, że nie warto lekceważyć objawów, łamie też stereotyp, że chorują tylko osoby starsze. Mnie przeraziły statystyki, pokazujące ile osób przed 65 rokiem życia również zmaga się z tą przypadłością. Według mnie to jest jedna z najgorszych chorób, bo traci się swoją tożsamość, jest się zdanym na łaskę innych no i na dzień dzisiejszy nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Zapominasz o tym, co przed chwilą usłyszałeś, nie poznajesz ludzi z najbliższego otoczenia, coraz mniej wiesz o sobie.

Ciężko mi pisać o swoich wrażeniach, bo to, co ta książka ze mną zrobiła jest trudne do opisania. Czytałam i czułam się tak, jakbym i ja chorowała na alzheimera. W mojej głowie panował chaos, zdezorientowanie. A może nawet delikatny obłęd, a to wszystko dlatego, że historia opowiedziana jest z perspektywy osoby chorej, a nie jej opiekuna. Z całych sił kibicowałam Alice i razem z nią przeżywałam dobre i złe chwile.

Wspomniałam, że w mojej głowie pojawiło się mnóstwo pytań. Zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby ktoś z mojej rodziny zachorował. Czy miałabym wystarczająco dużo siły i cierpliwości, by sprostać opiece? A co gdybym to ja w przyszłości miała tę chorobę? I takich pytań jest więcej, ale tak naprawdę i nie potrafię, i chyba nawet nie chcę próbować na nie odpowiadać.

Książka zasługuje na najwyższą ocenę. Chociaż nie jest to lektura łatwa to uważam, że każdy powinien ją przeczytać, a dla osób, które mają kontakt z osobami chorymi na alzheimera, jest to lektura obowiązkowa. Dlaczego? Ponieważ możemy spojrzeć na świat z perspektywy osoby chorej, zobaczyć jak to jest. "Motyl" to książka wartościowa, wzruszająca, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Przeczytaj! Warto! A jeżeli masz już ją na półce to nie zwlekaj z jej lekturą.

Ocena: 10/10

14 komentarzy :

 1. Na pewno przeczytam. Coś niełatwego, ciekawego innego.. Tak, to dla mnie.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale widzę, że bardzo wysoko ją oceniłaś :) Rozejrzę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam już dość dawno temu w pierwszym wydaniu, w innej wersji okładkowej, ale treść ta sama. I muszę przyznać, że bardzo poruszyła mnie historia ,,Motyla''. patrząc na nią z perspektywy czasu chyba nie dałabym rady drugi raz ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała książka! Ogromnie mi się podobała. Autorka mistrzowsko pokazała tak trudny temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć autorka nieznana, to ciekawa propozycja. Tym bardziej, że problem występowania tej choroby bardzo aktualny i powszechny. Interesująca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać tę wartościową książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że warto skusić się na nią

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce i temat też jest bardzo poruszający. Muszę ją koniecznie przeczytać! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i jak dla mnie świetna książka. Porusza ciekawy temat. Również polecam ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam tę książkę od kilku miesięcy i wciąż nie mogę się na nią zdecydować... Muszę wreszcie się zmobilizować, bo tematyka jak najbardziej mi odpowiada i jestem po prostu ciekawa stylu autorki, którą chwali wiele osób :)

  OdpowiedzUsuń
 11. spodobała mi się z opisu
  moja babcia miała Alzheimera
  nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam
  teraz zaczynam żałować :(

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka