12.07.2014

Khaled Hosseini - Chłopiec z latawcem

Tytuł: "Chłopiec z latawcem"
Autor: Khaled Hosseini
Ilość stron: 408
Wydawnictwo: Albatos


"Chłopiec z latawcem" przenosi nas do Afganistanu z lat siedemdziesiątych. Właśnie tam w Kabulu razem ze swoim ojcem mieszka dwunastoletni Amir. Jego matka umarła, gdy przyszedł na świat, a ojciec nie potrafi go docenić. Chłopak czuje, że ciągle go zawodzi. Szansą, by to zmienić, są zawody latawcowe. Amir bierze w nich udział, a jego pomocnikiem jest Hassan, syn służącego i towarzysz zabaw chłopaka. Mimo wygranej jest to najgorszy dzień w życiu obu chłopców...Czy Amir zdoła naprawić swoje błędy?

Najbardziej polubiłam Hassana za jego szlachetność, bezinteresowność, godność i wewnętrzne piękno. Naprawdę go podziwiałam za to wszystko, co przeżył i jak się zachowywał. Natomiast głównego bohatera niekoniecznie polubiłam, ale starałam się go zrozumieć Ciągle też próbowałam postawić się na jego miejscu. Ogólnie bohaterowie są są bardzo dobrze wykreowani, wyraziści, wyróżniający się.

O czym jest ta książka? O zatruwających umysł wyrzutach sumienia, próbach naprawienia błędów, zdradzie, winie, zazdrości, przyjaźni i wielu innych. Jedno jest pewne - książka wymaga refleksji i dostarcza emocji.

Ale "Chłopiec z latawcem" to również powieść o Afganistanie, o ich trudnej sytuacji politycznej, walce o wolność. To, co tam się dzieje jest straszne. Oprócz tego mamy okazje poznać kulturę Afgańczyków, ich zwyczaje, stosunek do religii, życie codzienne. Było to tło dla wydarzeń, ale bardzo wyraziście nakreślone i również wymajające zastanowienia.

Książka porusza bardzo trudne tematy, potrzeba czasu, by ją przetrawić, ale jest zdecydowanie warta poznania. Przygotujcie się na lawinę emocji, wzruszenie i być może płacz. Mi się łezka w oku kręciła wielokrotnie. Dodać należy, że jest wiele zwrotów akcji, które czynią książkę jeszcze ciekawszą i w niektórych momentach naprawdę ciężko było mi się oderwać. To powieść, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Jedyne do czego się przyczepię to opis z okładki. Zdradza on praktycznie całą książkę, wiec ja od samego początku wiedziałam, co się wydarzy i jak mniej więcej potoczą się losy bohaterów. Dla mnie to jest niedopuszczalne i żałuję, że ten opis czytałam.

"Chłopiec z latawcem" to książka, którą obowiązkowo trzeba przeczytać. Nie bez powodu znajduje się ona na liście BBC (100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią). Jest też film o tym samym tytule, który na pewno kiedyś zobaczę.


Ocena: 9/10

Wyzwanie biblioteczne

9 komentarzy :

 1. Pożyczyłam tę książkę od przyjaciółki i sobie spokojnie leży i czeka. Po Twojej recenzji chyba szybciej po nią sięgnę. I nie przeczytam opisu z okładki :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też denerwują niektóre opisy na okładkach, które zdradzają całą fabułę. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna książka i wspaniały film.
  Polecam też "Tysiąc wspaniałych słońc" tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna książka i wspaniały film.
  Polecam też "Tysiąc wspaniałych słońc" tego autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest już na liście książek do przeczytania:)

   Usuń
 5. Jeżeli ta ksiazka znajduje się na liscie BBC to na pewno w przyszłości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wreszcie przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obecnie mam przesyt książek poruszających trudne tematy, więc zapiszę ją sobie w planach na przyszłość, ale nie na teraz.

  Przy okazji zapraszam do mnie na książkowy konkurs: http://heaven-for-readers.blogspot.com/2014/07/richard-paul-evans-michael-vey-bunt_10.html - 5 książek do zgarnięcia dla jednej osoby (do wyboru z wielu!) :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie trafia na listę książek, które muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka