05.07.2014

Stephen Chbosky - Charlie

Tytuł: "Charlie"
Autor: Stephen Chbosky
Ilość stron: 224
Wydawnictwo: Remi


"Charlie" to książka raczej z kategorii tych trudnych, bo poruszane w niej tematy właśnie takie są. Głównym bohaterem jest uczeń pierwszej klasy liceum - Charlie. Pisze on listy do nieznanego przyjaciela, w których opowiada o sobie, swojej rodzinie, przyjaciołach i o tym, co jest dla niego istotne. Charie to z pozoru normalny nastolatek, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że jest na swój sposób wyjątkowy.

Postać głównego bohatera była dla mnie strasznie infantylna i miejscami naprawdę zastanawiałam się, czy aby na pewno Charlie jest uczniem liceum. Wydawał mi się strasznie dziecinny. Charlie to bardzo wrażliwy i płaczliwy chłopak, który nie wstydzi się łez. Jest cichy i nieśmiały, patrzy na wszystko z boku, jest raczej świadkiem, a nie uczestnikiem wydarzeń. Dla mnie była to bardzo dziwna postać, ale gdy kończyłam czytanie to uświadomiłam sobie, że tak naprawdę jest wyjątkowy. Ba! Nawet znalazłam kilka podobieństw między nami. Z czasem go polubiłam.

Książka pisana jest w formie listów do nieznanego przyjaciela. Ja od samego początku czułam się tak, jakby były one adresowane do mnie. Bardzo dobry i trafnie wykorzystany pomysł, bo stwarza to taką bliskość z czytelnikiem.

Książka porusza dużo problemów współczesnych nastolatków. Pojawiają się w niej między innymi: seks, brak akceptacji, narkotyki, alkohol, molestowanie i wiele innych. A to wszystko w tak cienkiej książce. Także "Charliego" polecę nastolatkom, bo dla nich może okazać się szczególnie bliska.

Bardzo długo ta książka mnie po prostu nudziła i byłam trochę zdezorientowana, bo nie wiedziałam w jaki sposób patrzeć na Charliego. Dopiero od połowy zaczęło mi się bardzo dobrze czytać (było to wtedy, gdy polubiłam głównego bohatera). Nie jest to co prawda jakoś bardzo odkrywcza książka, bo są lepsze jeżeli chodzi o dorastanie, ale ta jest na swój sposób wyjątkowa i warta poznania.

"Chcę tylko, żebyś wiedział, że jesteś wyjątkowy... a mówię to wyłącznie dlatego, że nie wiem, czy usłyszałeś to kiedykolwiek od kogokolwiek."

A na koniec piosenka, o której wielokrotnie wspomina Charlie. Jest naprawdę świetna i mogę słuchaj jej bez przerwy.


Ocena: 6/10

Wyzwanie biblioteczne
Z literą w tle

7 komentarzy :

 1. Widziałam film, ale książkę zamierzam poznać : >

  OdpowiedzUsuń
 2. Obejrzłam fil i przeczytałam książkę, bardzo polubiłam Charliego i serdecznie polecam każdemu nastolatkowi :P

  OdpowiedzUsuń
 3. książki jeszcze nie czytałam ale w najbliższym czasie mam zamiar ją przeczytać:)
  film oglądałam i mi siępodobał:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki jeszcze nie czytałam, chociaż mam na półce, ale film ogromnie mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film również bardzo mi się podobał!

   Usuń
 5. Książkę mam w planach - ponoć ciekawa, ale ile osób tyle opinii, więc muszę to sama sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka