21.10.2014

Michael Katz Krefeld - Wykolejony

Tytuł: "Wkolejony"
Autor: Michael Katz Krefeld
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: Literackie


Detektyw Thomas „Ravn” Ravnsholdt został wysłany na przymusowy urlop. Spowodowane było to załamaniem po stracie żony. Popadający w depresję mężczyzna znajduje ukojenie w alkoholu, a jego jedynym towarzyszem jest pies. Pewnego dnia Ravn zostaje poproszony przez swojego kumpla o pomoc w odnalezieniu Maszy, która zaginęła kilka lat wcześniej. Ravn rozpoczyna prywatne śledztwo.Ponadto w Sztokholmie grasuje zafascynowany taksydermią seryjny morderca.Czy obie sprawy mają ze sobą coś wspólnego?

Bardzo polubiłam głównego bohatera i z przyjemnością sięgnę po kolejne części tej serii. Ravn nie jest idealny; po zabójstwie żony popadł w depresję, zaczął się upijać i zamieszkał wraz ze swoim psem na jachcie. Mężczyzna jest wrakiem człowieka, nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami. Autor naprawdę świetnie go wykreował, możemy skupić się na jego portrecie psychologicznym. Może i jest to oklepana postać, bo mnóstwo już takich policjantów w literaturze jest, ale dla mnie to było mało istotne.

"Wykolejony" to świetny kryminał, w którym naprawdę czuć specyficzny klimat. Praktycznie wszystko jest dopracowane, nie brakuje brutalnych opisów i emocji. Krefald przenosi nas do Skandynawii, ale nie takiej, jaką znamy z przewodników turystycznych. Wręcz przeciwnie.

Brakowało mi natomiast dokładniejszego zagłębiania się w psychikę mordercy, a konkretnie tego, co działo się między dorosłością a dzieciństwem. Szkoda, że autor tego nie dopracował, bo sam bohater był niezwykle przerażający, a to, co robił, patologiczne. Z chęcią też zagłębiłabym się w psychikę alfonsa i poznała jego motywy.

W książce poruszono temat handlu żywym towarem. Opisy, które serwuje nam autor są brutalne i przerażające. Bardzo dobrze, że porusza się ten problem w literaturze i zwraca na niego uwagę. To naprawdę przerażające, co dzieje się w tych wszystkich burdelach. Koszmar, prawdziwy ludzki horror! Co tu dużo pisać. Kobieta, która trafia w niewolę, bo tylko tak to można nazwać, jest nieszanowana, poniżana, a jej los zależy tylko od jej alfonsa i jego widzimisię.

Pierwsze spotkanie z twórczością autora uważam za niezwykle udane i tylko czekam na jego kolejne książki. A Wam, jeżeli macie ochotę na naprawdę dobry thriller, serdecznie polecam tę pozycję. Ja miałam zamiar przeczytać tylko kilka stron i wracać do obowiązków, ale ostatecznie odłożyłam ją dopiero po pochłonięciu całości. 

Ocena: 8/10

9 komentarzy :

 1. Kryminały lubię, a odkrywanie nowych autorów z tego gatunku należy do mojego hobby, dlatego przeczytam tę książkę z czystej ciekawości :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się ta książka podobała. I czekam na kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też by brakowało głebszego ukazania psychiki mordercy. Ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię kryminały, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkowicie w moim guście, więc przeczytam na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem szczerze, że zawsze najbardziej mnie ciekawi psychika negatywnych postaci, dlatego nie przeczytam tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałam się ostatnio nad tą książką, ale jednak dałam sobie spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce, może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka