17.02.2015

Agnieszka Turzyniecka - Dziewczynka z balonikami

Tytuł: "Dziewczynka z balonikami"
Autor: Agnieszka Turzyniecka
Ilość stron: 174
Wydawnictwo: Szara Godzina


Główna bohaterka, Marlena Serafin jest Polką, ale mieszka w Niemczech. Musi sobie radzić sama, jej relacje z rodziną nie są najlepsze, przez chorobę kobieta nie dała rady skończyć studiów, a jej obecna praca nie należy do wymarzonych. Marlena cierpi na depresję i nie potrafi sobie z nią poradzić. Postanawia szukać pomocy w szpitalu psychiatrycznym i tam podjąć walkę o własne życie. Pobyt tam nie będzie łatwy, a proces leczenia żmudny. Czy Marlenie uda się wygrać z chorobą? Czy depresję można wyleczyć?

"Dziewczyna z balonikami" porusza niezwykle ważny i coraz popularniejszy problem, jakim jest depresja. Coraz więcej osób choruje, a ilość sprzedawanych leków rośnie. Jednak często jest to przypadłość, którą społeczeństwo ignoruje, nie traktuje do końca poważnie, a osobom chorym zamiast wsparcia serwuje się jakieś mało przydatne hasła i każe się im wziąć w garść. A depresja to poważny problem, z którym wcale nie łatwo wygrać. Warto zwrócić uwagę na osoby z naszego otoczenia, ale też na samego siebie, bo zaczyna się często niewinnie. Bardzo się cieszę, że takie książki powstają i mam tylko nadzieję, że będzie ich przybywało.

Marlena, główna bohaterka, jest według mnie bardzo dobrze wykreowana i świetnie zrobiono portret psychologiczny osoby chorej na depresję. Kobieta wydaję się bardzo prawdziwa, a czytając miałam wrażenie, że to prawdziwa historia (może nawet taka jest). Z całych sił kibicowałam Marlenie, myślałam nad jej życiem i wpływem dzieciństwa na dorosłość.

Wspomniałam o wpływie dzieciństwa na dorosłość. Marlena od dziecka była poniżana przez matkę, która wpajała jej, że jest głupia i gruba oraz skutecznie obniżała jej samoocenę. Ta książka to kolejny przykład na to, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie.

Mamy też okazję zerknąć na oddział psychiatryczny. I tutaj przyznaję, że inaczej to wszystko sobie wyobrażałam, zawsze wydawało mi się, że ludzi traktuje się tam jak niebezpieczne zwierzęta. W sumie tutaj mamy opisany szpital w Niemczech, ale jestem ciekawa, jak to w Polsce wygląda. Czy chorzy mogą liczyć na wsparcie lekarzy, a może są tylko faszerowani silnymi lekami. Na pewno są tutaj łamane stereotypy, bo szpital psychiatryczny to nie tylko wariaci w kaftanach, ale i ludzie, którzy się pogubili, nie radzą sobie ze swoimi problemami.

Zarzucić mogę tej książce jedynie to, że jest za krótka. Autorka pisze w bardzo fajny sposób, czytałam z zapartym tchem, a tu nagle się skończyło. Szkoda, wielka szkoda, bo to wszystko można było bardziej rozwinąć i zrobić coś jeszcze lepszego. Mimo że poruszane tutaj tematy są ciężkie, to napisana jest dosyć lekko, więc aż tak nie przytłacza swoim ciężarem. Ja zdecydowanie polecam.

Ocena: 8/10

Polacy nie gęsi

8 komentarzy :

 1. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką:) muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Depresja to bardzo trudny temat - w naszym społeczeństwie nadal tabu. Z tego względu na pewno sięgnę po "Dziewczynkę z balonikami", aby bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam książkę i podobnie oceniłam, ciekawa opowieść!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcia bym przeczytała, gdyż ta tematyka niezwykle mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę już gdzieś widziałam, ale wtedy mnie w ogóle nie zainteresowała. Teraz przeczytałam Twoją recenzję i chętnie się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem wstępnie zaciekawiona. Też mnie ciekawi, jak prezentuje się poziom szpitalu w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już o niej i zachęciłaś mnie do jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się bardzo ciekawie. Fajnie, że autorka poruszyła taki temat. Z pewnością sięgnę po tę powieść.

  Zostałaś nominowana na moim blogu do Liebster Blog Award. Zapraszam :)

  http://biblioteczka-dominiki.blogspot.com/2015/02/liebster-blog-award.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka