17.06.2015

Lisa Genova - Lewa strona życia

Tytuł: "Lewa strona życia"
Autor: Lisa Genova
Ilość stron: 408
Wydawnictwo: Papierowy KsiężycKsiążki poruszające tematykę medyczną są przeze mnie często czytane; bardzo lubię, gdy pojawiają się takie wątki, bo zawsze mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć. Tak też było i tym razem. Nie jest to moja pierwsza książka tej autorki, bo przedtem czytałam "Motyla" i byłam bardzo zadowolona z lektury. Jak było tym razem?

Sarah Nickerson jest żoną, matką i kobietą pracującą. Wiedzie szczęśliwe, ale zabiegane życie, spełnia się zawodowo, jej doba jest dokładnie zaplanowana. Jednak pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje urazu mózgu. Jej diagnoza to zespół pomijania stronnego. Polega to na tym, że mózg kobiety całkowicie ignoruje lewą stronę, w zasadzie to Sarah nawet sobie nie uświadamia, że jakaś lewa strona istnieje. Najprostsze czynności są dla niej prawdziwym wyzwaniem, więc staje się zależna od innych ludzi. Czy uda jej się wrócić do normalności?

Podobnie jak w "Motylu" spotkamy tutaj mądrą, wykształconą kobietę. Sarah to bardzo autentyczna bohaterka, niewyidealizowana i jestem pewna, że wiele kobiet mogłoby odnaleźć w niej cząstkę siebie. Autorka świetnie wykreowała tę postać. Przed wypadkiem cały świat należał do niej; stanowisko wiceprezesa w ważnej i dobrze prosperującej firmie, trójka dzieci, kochający mąż. A tu nagle moment nieuwagi sprawia, że jej życie legło w gruzach. Sarah musi poradzić sobie z nową sytuacją, przyjąć pomoc innych ludzi i walczyć. Wypadek sprawia, że ma wiele czasu do rozmyślania i przeanalizowania dotychczasowego życia. Jakie wnioski wyciągnie?

"Lewa strona życia" to bardzo wartościowa i warta przeczytania książka. Mnie przyciągnął jej wątek medyczny, który jest bardzo fajnie poprowadzony i faktycznie widać, że autorka wiedzę na ten temat ma. O zespole pomijania stronnego nigdy przedtem nie słyszałam, a podobno nie jest to wcale taka rzadka przypadłość, więc tym bardziej się cieszę, że nauczyłam się czegoś nowego. Oczywiście nie jest to żaden podręcznik dla studenta medycyny, a książka dla każdego. "Lewa strona życia" opowiada o życiu w niezwykle autentyczny sposób; ja podczas czytania wielokrotnie się wzruszyłam, było miejsce nawet na łzy. To też książka o miłości, przebaczeniu i o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne, o tym, co mamy na wyciągnięcie ręki, a często jest to przez nas zaniedbywane. Serdecznie polecam!

Ocena: 9/10

20 komentarzy :

 1. "Motyl" był wspaniały, zdecydowanie muszę dać szansę pozostałym książkom Genovy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciągle zastanawiam się czy przeczytać tę książkę i mimo, że nie jestem do końca przekonana to jeśli wpadnie mi w ręce to przeczytam :) Choć może najpierw sięgnę po "Motyla"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj na odpowiedni nastrój do tej książki i sięgaj śmiało:)

   Usuń
 3. Tej autorki mam w planach najpierw ,,Motyla", a potem chętnie przeczytam ,,Lewą stronę życia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam obie:) Kolejność jest według mnie obojętna.

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tej książce,ale o autorce owszem.Bardzo mnie nią zainteresowałaś .Muszę się za nią zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo jestem ciekawa opinii o tym co TERAZ czytasz :) czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam póki co w planach "Motyla" tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do tej pory przeczytałam 2 książki tej autorki, "Motyl" oraz "Słuchając syna" i obie mnie zachwyciły. Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze "Słuchając syna" nie czytałam, ale w planach mam:)

   Usuń
 8. Oglądałam film na podstawie "Motyla" i teraz chciałabym poznać najpierw tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka lat wstecz, gdy o tej ksiażce było dość głośno bardzo byłam wtedy na nią nakręcona. Lata mijały, a ja zwyczajnie o niej zapomniałam. Dlatego też dziekuję Ci za przypomnienie mi o niej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele pozytywnego o książce słyszałam, aż sama jestem w szoku ze jeszcze po nią nie sięgnęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lisa Genovia czeka u mnie na swoją kolej - tylko czasu brak :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Powiem Ci, że przyciągnęłaś mnie do tej książki.
  Zwłaszcza tym wątkiem medycznym i zespołem pomijania stronnego. Jestem tego bardzo ciekawa. Sama ostatnio interesuję się książkami Tess Geristen ale to nieco cięższe klimaty :)
  Lewa strona życia ląduje na mojej liście "do przeczytania koniecznie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z książkami Tess Gerritsen ta pozycja ma niewiele wspólnego, bo to inne gatunki, ale warto sięgnąć:)

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka