20.06.2015

Mark Haddon - Dziwny przypadek psa nocną porą

Tytuł: "Dziwny przypadek psa nocną porą"
Autor: Mark Haddon
Ilość stron: 224
Wydawnictwo: Świat Książki
Bohaterem i narratorem książki jest piętnastoletni, chory na zespół Aspergera Christopher Boone. Pewnego dnia chłopak znajduje na trawniku sąsiadki psa zabitego widłami. Podejrzenia od razu padają na niego, bo nastolatek dziwnie się zachowuje. Ten jednak się nie zraża i mimo zakazów ojca zaczyna prowadzić własne śledztwo. A przy okazji odkrywa prawdę o sobie i swojej rodzinie.

Najmocniejszą stroną tej książki jest jej bohater. Christopher ma piętnaście lat i cierpi na zespół Aspergera. Jego myślenie i zachowanie znacznie różni się od jego zdrowych rówieśników. Chłopak nie potrafi kłamać, nie rozumie przenośni, wszystko traktuje dosłownie, jest naiwny, jego dni są starannie, często co do minuty, zaplanowane, a wszelkie zmiany nie są mile widziane. I to właśnie ze względu na Christophera ta książka staje się wyjątkowa. Może opis z okładki sugeruje raczej śmieszną, lekką książeczkę dobrą dla młodzieży, ale tak wcale nie jest. Nie powiedziałabym też, że jest to kryminał, bo według mnie chodzi tutaj o coś zupełnie innego, a ten wątek jest tylko tłem, aczkolwiek niezwykle ciekawym i nieszablonowym. Autor niesamowicie dokładnie wykreował postać głównego bohatera; czytelnik ma okazję lepiej poznać chorobę Christophera i jego sposób myślenia. Naprawdę szalenie go polubiłam, kibicowałam mu z całych sił, ale też podziwiałam za niezwykłą inteligencję. Bo chociaż codzienne czynności często sprawiały mu trudności, to te wszystkie skomplikowane obliczenia, które wykonywał, były dla niego bułką z masłem.

Ta książka to także obraz rodziców chorego dziecka. Ja naprawdę podziwiałam ojca Christophera, który bardzo mocno się poświęcał dla syna, był cierpliwy i chciał dla niego jak najlepiej. Wychodziło niestety różnie, nie zawsze dobrze.

Pomimo poruszanej tematyki, książka jest napisana w bardzo fajny, lekki sposób, z humorem, co sprawia, że jej się nie czyta, a zdecydowanie pochłania. Ja nie mogłam się oderwać i czytałam w każdym możliwym miejscu. Co tu dużo pisać; ta powieść mnie zachwyciła. I chociaż czytałam już inne tytuły, gdzie zespół Aspergera był obecny, to "Dziwny przypadek psa nocną porą" ma w sobie to "coś", co ze strony na stronę coraz bardziej mnie zachwycało. To naprawdę genialna (tak! Genialna!) powieść psychologiczna, więc jeżeli jeszcze jej nie czytaliście to zdecydowanie trzeba nadrobić zaległości. W końcu nie bez powodu tytuł ten znajduje się na liście 100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią.

Ocena: 10/10

12 komentarzy :

 1. Dodaję do listy 'chcę przeczytać' . Bardzo interesująca recenzja. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy główny bohater jest dobrze nakreślony od razu lektura staje się przyjemniejszą :)
  Ta książka wydaje się ciekawym stadium człowieka zmagającego sie z chorobą - dlatego z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgnę po tę książkę. Wydaje się być naprawdę interesująca.
  Po Książkach Mam Kaca

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o niej,ale jak spojrzałam na tytuł i okładkę myślałam,że to nic specjalnego.Miło widzieć,że w tym się pomyliłam.Dopisuję do listy ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka i tytuł oraz opis z tyłu są faktycznie mylące i może nawet niezachęcające, ale warto:)

   Usuń
  2. Strasznie sie ciesze, ze ci sie podobala :) w recenzji zawarlas najistotniejsze aspekty powiesci...fajnie napisane podsumowanie...mysle ze zachecisz sporo osob do jej przeczytania, a to bardzo wazne

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 5. mój komentarz napisany na telefonie został opublikowany 3 razy i zaspamował ci post, bardzo przepraszam...pojęcia nie ma dlaczego tak się dzieje...dlatego usunęłam część komentarzy

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Sam bardzo chętnie poznam losy tego wspaniałego bohatera i jego rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię czytać powieści psychologiczne, a muszę przyznac, że bardzo dawno nie czytałam ksiażki z tego gatunku, więc a recenzowana przez Ciebie pozycję mam smaka :>

  Zapraszam Cię do mnie na post poświęcony moim najnowszym pozycja książkowym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęciłaś mnie!
  Ale tak mocno mocno
  chłopak mnie zaintrygował, właśnie takiej powieści mi teraz trzeba

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka