26.09.2015

Językowo: Angielski z kryminałem - aplikacja na telefon ("Cold Little Hand")

Telefon to jedna z tych rzeczy, którą zazwyczaj mamy przy sobie, więc czemu by nie wykorzystywać go także do nauki?

Dzisiaj chcę napisać o naprawdę fajnej aplikacji do nauki angielskiego, która z pewnością powinna zainteresować każdego uczącego się angielskiego oraz moli książkowych, bo mowa konkretnie o kryminale.

W serii Angielski z kryminałem znajdziemy kilka tytułów. Dostępne są oczywiście wersje papierowe (które troszkę się różnią, ale o tym innym razem), a od niedawna także i aplikacje na smartfony/tablety.

Chociaż przeczytałam już kilka książek po angielsku, to szczerze powiedziawszy bałabym się sięgnąć po dużej objętości thriller, bo pewnie jeszcze nie poradziłabym sobie z jego przeczytaniem. Dlatego też bardzo mnie zainteresowały takie "mini" kryminały wydawnictwa Edgard.

Początkowo trochę się obawiałam, że historia może mnie nie zainteresować, ale tekst okazał się bardzo wciągający i tak sobie pochłaniałam jeden rozdział za drugim, do czasu protestu ze strony baterii. Oczywiście nie oczekujmy tutaj krwawej historii i nie wiadomo jak rozbudowanych wątków oraz postaci, ale traktujmy to jako krótkie, kryminale opowiadanie na bardzo dobrym poziomie.

 Cold Little Hand to opowieść o tajnym agencie Harperze, który ma za zadanie rozpracować kartel handlarzy książek. I to książek nie byle jakich, bo białych kruków wartych miliony.

Aplikacja podzielona jest na cztery części:


Czytaj i słuchaj
Tutaj czytamy kryminał (całość ma 37 rozdziałów) oraz możemy sobie go odsłuchać. Tekst jest podzielony na krótkie akapity, a trudniejsze słówka są pogrubione i po kliknięciu na nie otrzymujemy od razu tłumaczenie na język polski. Można także powiększyć albo pomniejszyć sobie litery, a po skończeniu rozdziału od razu przejść do następnego lub poćwiczyć słownictwo, czy też rozumienie tekstu.


Audiosłowniczek
Tutaj wybieramy sobie rozdział, który nas interesuje i odsłuchujemy trudniejsze słówka. Można sobie wybrać, czy chcemy z polskiego na angielski, czy odwrotnie, a nawet ustawić długość przerwy pomiędzy odczytywanymi słówkami.Słownictwo
Tutaj również mamy podział na rozdziały i sprawdzamy, czy zapamiętaliśmy słówka z tekstu. Czekają na nas takie zadania jak np. wybór właściwego słówka, prawidłowe dokończenie zdania, połączenie synonimów lub antonimów, ale też wybranie odpowiedniej formy gramatycznej. Do wyboru z polskiego na angielski i z angielskiego na polski.
Rozumienie tekstu
Tutaj możemy sprawdzić, czy i na ile zrozumieliśmy dany rozdział.
Zalety:
- brak konieczności dostępu do internetu
- możliwość pobrania za darmo 2 rozdziałów
- ciekawa forma nauki
- określony poziom (tutaj B1-B2)
- możliwość odsłuchania czytanego tekstu
- zadania sprawdzające
- ciekawy tekst
- słowniczek z trudniejszymi słówkami
- krótkie rozdziały

Wady:
- przyczepię się jedynie to tego, że przy odsłuchiwaniu trzeba mieć włączony wyświetlacz, inaczej głos milknie


Podsumowując. Aplikacja okazała się dla mnie świetną formą nauki przede wszystkim poprzez zabawę. W szczególności polecam ją osobom, które zastanawiają się, od czego zacząć swoją przygodę z czytaniem po angielsku, bo jest to świetna alternatywa dla normalnych książek. Jeżeli jesteście jednak na bardzo początkującym poziomie, to rozejrzyjcie się za innym tytułem z tej serii dostosowanym dla Waszych możliwości. Albo wybierzcie poziom dla osób zaawansowanych, jeżeli dobrze znacie angielski. Dla każdego coś się znajdzie.

 Przede wszystkim zachęcam najpierw do przeczytania sobie tych darmowych rozdziałów i zobaczenia, czy taka forma nauki Wam odpowiada. Pełna wersja aplikacji kosztuje 19,99zł i można kupić ją tutaj.

Za możliwość nauki dziękuję wydawnictwu Edgard.

Więcej postów dotyczących nauki języków znajdziecie w kąciku językowym - KLIK

9 komentarzy :

 1. Świetne, muszę któregoś dnia wypróbować. Fajnie, że powstają takie przyjemne "ułatwiacze" nauki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa aplikacja. Muszę ją wypróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale pomysłowa aplikacja. Muszę zobaczyć jak to działa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna szukam aplikacji idealnej do nauki angielskiego. Wypróbuję tą, choć wciąż na telefonie mam duolingo. Fajna jest, ale ta wydaje się o wiele lepsza, bo przy okazji mogłabym przeczytać książkę. Na pewno wypróbuję i może kupię pełną wersję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta aplikacja jest bardzo pomocna przy nauce języka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre to! Zainteresuję się tą aplikacją bo zwykłe sposoby nauki angielskiego jakoś do mnie nie trafiają:/

  pokolenie-zaczytanych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim wypadku szczególnie zachęcam:) Skoro zwykłe sposoby są nieskuteczne to trzeba sobie naukę tym bardziej umilać!

   Usuń
 7. Ooo ... aplikacja stworzona specjalnie dla mnie ;) już ją pobieram!

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam już o tej aplikacji, ale nie miałam jakoś okazji jeszcze wypróbować :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka