05.10.2015

Przedpremierowo: Randall Munroe - What if? A co gdyby?

Tytuł: "What if? A co gdyby?"
Autor: Randall Munroe
Ilość stron: 372
Wydawnictwo: Czarna Owca
Polska premiera: 7.10.2015

Randall Munroe jest twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. W przeszłości był naukowcem NASA, a teraz napisał książkę.

"What If" to zbiór odpowiedzi na hipotetyczne i często absurdalne pytania. Jednak nie da się im odmówić pomysłowości; mnie wielokrotnie wprawiły w osłupienie, bo sama nigdy bym nie wpadła, by zapytać na przykład o to, co by się stało, gdyby każdy z nas miał na świecie tylko jedną, przypadkowo dobraną bratnią duszę albo o to, z jakiej wysokości trzeba by było upuścić stek, żeby w chwili uderzenia o ziemię był już usmażony. Jak widać - ludzka wyobraźnia i ciekawość nie zna granic. A pan Randall z cierpliwością podejmuje próby odpowiedzenia na te pytania; analizuje, pyta specjalistów, sprawdza i docieka, robi stymulacje, a następnie wyczerpująco zaspokaja ciekawość pytających. 


Są jednak takie pytania, przy których autor mówi "stop" i pozostawia je bez odpowiedzi, ale za to ze stosownym, zazwyczaj śmiesznym komentarzem przedstawionym za pomocą obrazków. W ogóle całość jest napisana lekko i z humorem, w sposób niezwykle przystępny, nawet dla takich laików jak ja. Z tą książką fizyka, chemia, technika i zagadnienia z innych dziedzin stają się tylko przyjemnością.


Niektóre rozdziały były dla mnie trochę taką czarną magią i moja wyobraźnia nie pozwalała mi na ogarnięcie tego wszystkiego, ale z pomocą przychodzą obrazki autora, które dodatkowo nadają tej książce smaku i pomagają zrozumieć treść. 


"What if" to według mnie taka książka, którą nie warto czytać od razu w całości, a lepiej sobie tę całą zawartą w niej wiedzę po prostu dawkować. Ja osobiście nie potrafiłabym jej przeczytać jednego dnia, bo ten nadmiar informacji by mnie przytłoczył. Ale już na przykład zapoznanie się z dwoma rozdziałami codziennie jest dla mnie świetną zabawą. I tak właśnie tę książkę traktuję - jako zabawę, ciekawostkę, a przy  tym wszystkim jeszcze można się czegoś nauczyć w przyjemny sposób. Wydaje mi się, że jest to też bardzo fajny pomysł na prezent i powinien w większości przypadków przypaść do gustu i dzieciom, i dorosłym. Mnie się bardzo podoba i serdecznie polecam!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca oraz Business&Culture.

7 komentarzy :

 1. Jakoś niezbyt przekonują mnie takie książki.
  Może to byłby fajny wypełniacz czasu, ale zdecydowanie bardziej jestem fanką powieści.
  http://jejwysokoscksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. kurczę, wydaje się być ciekawą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka widac, że jest intrygująca i w dodatku ma swój orginalny urok. Myslę, że mogłabym się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wielką radością sięgnęłabym po tę książkę - to musi być super zabawa, odkrywanie takich rzeczy. Z resztą zawsze lubiłam podobne rozmyślania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hahaha, te rysuneczki mi sie bardzo spodobaly! Pozdrawiam, melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Pewnie dawkowałabym ją też po trochu :)) Może i do mnie kiedyś zawita

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią poznałabym odpowiedzi na te pytania :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka