11.11.2015

Beatrix Gurian - Stigmata


Tytuł: "Stigmata"
Autor: Beatrix Gurian
Ilość stron: 340
Wydawnictwo: Muza

Siedemnastoletnia Emma nie może pogodzić się ze śmiercią swojej matki, która według policji zginęła w wypadku samochodowym. Pewnego dnia dziewczyna dostaje tajemniczą przesyłkę, a w niej czarno-białą fotografię małego dziecka i polecenie, by zaczęła szukać morderców matki oraz ulotka obozu dla młodzieży. W ten sposób Emma trafia do starego, zaniedbanego zamku w górach. Na miejscu czeka na nią sporo dziwnych i niebezpiecznych sytuacji, a Emma wraz z innymi uczestnikami obozu dla młodzieży zostaje wciągnięta w jakąś dziwną grę.

"Stigmata" to bardzo przyjemna książka, którą w szczególności polecam młodzieży, chociaż i starsi mogą znaleźć tu coś dla siebie. Historia jest ciekawa, a miejscami dla bardzo wrażliwych osób może okazać się nawet trochę straszna. Jednak horror to to zdecydowanie nie jest, ale thriller młodzieżowy już tak. Zdecydowanie autorka stworzyła dobry klimat, na który składa się między innymi stare zamczysko, tajemne przejścia, mroczne fotografie i straszne wydarzenia z przeszłości. Podczas czytania odczuwa się czyhające na bohaterów niebezpieczeństwa, ale także zdezorientowanie. Ja, podobnie jak Emma, nie wiedziałam, co się dzieje, czy to, co właśnie się wydarzyło, to tylko żart i jakaś głupia próba, a może wręcz przeciwnie. Jest tajemnica, która odkryta zostaje dopiero na końcu. Autorka wodzi czytelnika za nos i nie daje odkryć prawdy przed zakończeniem powieści. Momentami historia robi się trochę zawiła, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.  Jeżeli chodzi o rozwiązanie zagadki to jest ono na pewno zaskakujące, ale jak dla mnie bez większych rewelacji. Trochę to takie naciągane mi się wydaje, spodziewałam się czegoś innego.

Oprócz historii Emmy w książce znajdziemy też rozdziały poświęcone wychowywanej przez zakonnice Agnes. Dla mnie był to bardzo interesujący wątek, ale ze względu na dużo odniesień do wiary katolickiej może nie każdemu przypaść do gustu.

O bohaterach drugoplanowych niewiele mogę napisać, nie wyróżniali się niczym szczególnym i często ich ze sobą myliłam. Jednak postać Emmy jest już zdecydowanie lepiej wykreowana. Jest to bohaterka, którą można polubić. To taka zwyczajna nastolatka, ale zdeterminowana, by odkryć prawdę.

Książka zachęca do siebie już samą szatą graficzną. Okładka przyciąga wzrok, a w środku znajdziemy ozdobne, czasami kolorowe strony i klimatyczne zdjęcia stworzone przez Erola Guriana, które idealnie wpasowują się w treść książki i pozwalają nam na zobaczenie tego, co w danym momencie dostrzega Emma. Wygląd książki od razu sugeruje, jakiej tematyki można się spodziewać, tworzy też w pewien sposób klimat.


"Stigmata" to lekka książka idealna zwłaszcza na wieczór. Nie jest to długa historia, nie jest to też trylogia, nic nie jest przeciągane na siłę, co mnie bardzo cieszy. Co prawda nie jest to nic rewelacyjnego i odkrywczego, ale miło spędziłam czas na czytaniu "Stigmaty" i jako lekką lekturę też ją mogę polecić.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza oraz Business&Culture. 

9 komentarzy :

 1. Zgadzam się - okładka przyciąga wzrok. Może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. PRzykro mi to przyznac, ale póki co nie mam czasu na takie lekkie i mało ambitne lektury, gdyż do nadrobienia mam już spore stosisko.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś znajdę czas, ale raczej nieprędko. Chociaż książka wydaje zapowiada się na przyjemne czytadełko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak piszesz, klimatycznie wygląda :) Mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka jest faktycznie super! Nie wiem czy spodobałaby mi się fabuła. Chyba wolałabym coś nieco mroczniejszego i bardziej dla starszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli szukasz czegoś mrocznego to w przypadku tej książki będziesz zawiedziona:(

   Usuń
 6. Uważam, że to dobra książka. Nie jestem nastolatką,ale mimo to przeczytałam z ciekawością i uważam, że jest dobrze napisana. Nie wszystko, co dobrze się czyta jest tylko "czytadłem ".

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że to dobra książka. Nie jestem nastolatką,ale mimo to przeczytałam z ciekawością i uważam, że jest dobrze napisana. Nie wszystko, co dobrze się czyta jest tylko "czytadłem ".

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak dla mnie książka jest genialna! Jeszcze nigdy czytając książkę nie czułam takiego dreszczyku. Moja ulubiona :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka