14.03.2016

Gayle Forman - Wróć, jeśli pamiętasz

Tytuł: "Wróć, jeśli pamiętasz"
Autor: Gayle Forman
Ilość stron: 289
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Tom: II (Cykl: Jeśli zostanę)
Pierwsza część, czyli "Zostań, jeśli kochasz", jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła. Czytało się ją dobrze i szybko, ale była też przewidywalna. A jak się sprawa ma z kontynuacją?

Od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części mijają trzy lata. Drogi Mii i Adama rozeszły się. On jest znanym rockmenem, ona robi karierą jako uzdolniona wiolonczelistka. Adam jest jednak załamany, tęskni za swoją ukochaną, nie rozumie, czemu ich kontakt się urwał; coraz bardziej zatraca się w sobie, zaniedbuje zespół.

Początek naprawdę mnie zaskoczył, bo po skończeniu pierwszej części myślałam sobie, że Mia i Adam będą sobie żyli szczęśliwie, szykowałam się też na jakąś przesłodzoną miłosną historyjkę. Autorka postanowiła mnie jednak zaskoczyć; zmienił się sposób narracji, bo tym razem Adam opowiada nam całą historię, to jemu poświęcono zdecydowanie większą uwagę. I bardzo się z tego cieszę, bo Mia miała już swoje pięć minut, a Adam i jego muzyczne życie mnie zainteresowały. Ponadto od samego początku nie wiadomo, co się między tym dwojga wydarzyło i co tak naprawdę dzieje się z Mią.

Co do bohaterów to Adama bardzo w tej części polubiłam i kibicowałam mu z całych sił. Podobało mi się to, że autorka pokazała, jak ciężka może być sława i jak trudne jest życie celebryty. Bardzo fajnie zostały też ukazane jego uczucia, wspomnienia, momentami aż czuć było jego cierpienie. Mia natomiast bardzo mnie irytowała, ale wiecie, że ja mam alergię na niezdecydowane bohaterki. Naprawdę długo nie wiedziałam, o co tej dziewczynie chodzi i chociaż jest współczułam, to bardzo w moich oczach straciła. Uff, dobrze, że to Adam grał tutaj pierwsze skrzypce.

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Według mnie jest bardziej emocjonalna, lepiej się ją czyta, Adam dobrze sprawdza się w roli narratora. Chociaż w dalszym ciągu daleka jestem od uznania tego tytułu za zachwycający, to w ogólnym rozrachunku stwierdzam, że to młodzieżówka na naprawdę fajnym poziomie.


9 komentarzy :

 1. Książka zwyciężyła w jednej z kategorii plebiscytu LC, a jak dla mnei to jedna ze słabszych książek, jakie czytałam.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszą część. Nie zachwyciła mnie na tyle, żebym sięgnęła po drugą...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nienawidzę tych książek :// Bohaterowie mdli i płascy, fabuła przewidywalna, jedynym plusem jest lekki styl pisania.

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Szalenie podobało mi się Jeśli zostanę, więc ten tom również powinien przypaść mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobało mi się; też uważam, że druga część jest lepsza :)!

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam na razie tylko film, wg pierwszej części. Niestety nie czytałam. Ale to może się zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszą część trzymałam już w dłoniach w księgarni, ale w ostatniej chwili ją odłożyłam - włączyłam film, wyłączyłam po kilku minutach. Chyba los nie chce, żebym poznała tę historię :P
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie mam ochoty na te książki... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli przy okazji książka trafi w moje ręce to pewnie przeczytam, ale póki co mam w planach inne lektury. Zwłaszcza że musiałabym zacząć od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka