26.03.2016

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą |Wesołych ŚwiątŚpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
...
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dzwięk troche niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widziec naprawde zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
ks. Jan Twardowski

Kto z nas nie zna powyższych słów? Dlaczego te mądre wersy są takie logiczne, ale tak trudne do zrealizowania w dzisiejszym zabieganym świecie? Dlaczego tak często okazuje się, że na spotkanie, naprawienie swoich błędów, pokochanie, czy też wyrażenie naszej miłości jest już za późno? Dlaczego to Śmierć ciągle nas wyprzedza i pokazuje, że to ona rządzi?

Tak sobie myślę, że ludzie teraz nie potrafią już żyć, bo żyjemy głównie dla siebie. Chociaż pragniemy towarzystwa drugiej osoby, przyjaźni, znajomych, to przeraża nas potrzebny wysiłek. Wolimy wybrać samotność, wolimy się w niej dusić i zaniedbywać najbliższych, bo wiecznie nie mamy czasu, gonimy za sukcesami i najchętniej kupilibyśmy tabletki, gdyby tylko takie istniały, które zrobią wszystko za nas, dodają nam czasu. Przyjaźń i miłość kosztuje i wymaga; rzucają Ci wyzwanie, coraz wyżej stawiają poprzeczkę. Żeby brać, musisz dać. A żeby dać musisz poświęcić swój jakże cenny czas. Czas, którego tak często nie masz. Czas. Czas. Czas. Czas to pieniądz. Szkoda czasu. Strata czasu. Nie mam czasu. Tak, tak, wszystko sprowadza się do czasu. 

A Śmierć się cieszy. Cieszy się, że dopięła swego, zabrała kogoś bliskiego nim tym zdążyłeś się pożegnać, a potem jeszcze bezczelnie śmieje Ci się w twarz i z rozkoszą patrzy na Twoje wyrzuty sumienia, cieszy się z Twojego smutku i nie daje zapomnieć. Ale w tym wszystkim i uczy. Uczy, by kochać, póki jest na to czas, uczy, by nie zaniedbywać naszych najbliższych i osób, na których nam zależy. Pokazuje, że są w życiu rzeczy ważniejsze niż Twoje kolejne zobowiązania w pracy i chore ambicje. Uczy pokory, każe chociaż trochę przystopować i wyłuskać trochę czasu dla innych - zanim będzie za późno. 


...

A przy okazji chciałam wszystkim moim czytelnikom życzyć wesołych, zdrowych Świąt Wielkanocnych, spędzonych z ludźmi, których kochacie i na których Wam zależy.  Zatrzymajcie się chociaż na chwilę, odpocznijcie i przeżyjcie te chwile najlepiej jak potraficie.

28 komentarzy :

 1. Bardzo mądry, poruszający wpis. Spokoju na te Święta! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :) zaczytanych świat życzę
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post! Tobie również kochana życzę dużo zdrówka i świąt wśród najbliższych!
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry post! Spokojnych i radosnych świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wesołych Świąt spędzonych w gronie bliskich osób :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mądry tekst. I ważny.
  Masz rację... w tej codziennej gonitwie zbyt często zapominamy o tym co najważniejsze.

  Życzę Pięknych Świąt Wielkanocnych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładnie napisane i z ważnym przekazem. Ja również życzę spokojnych i wesołych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 8. Twój post daje dużo do myślenia.... śpieszmy się doceniać to, co mamy.
  Życzę wszystkiego dobrego na te święta.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle prawdy jest w powyższych słowach. Niestety zbyt późno zdajemy sobie z tego sprawę i nawet jeśli po przeczytaniu tego tekstu pomyślimy "muszę coś zmienić", to po oderwaniu się od komputera ktoś nas zawoła i od razu z pamięci wszystko uleci, bo zawsze znajdą się rzeczy ważniejsze od innych, a że mamy problemy z ustalaniem priorytetów- tracimy.

  Wesołych Świąt i oby żyło się lepiej! :)


  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Masz rację, w codziennym pędzie zapominamy o tym, co dla nas ważne. Ale święta są doskonałą okazją do zwolnienie tempa i spędzenia czasu z najbliższymi.

  Zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolorowych i wesołych Świąt!
  Pozdrawiam ^-^

  OdpowiedzUsuń
 12. Masz rację, ale ... co w przypadku, kiedy znajdujemy dla kogoś nasz czas, a on tego nie szanuje? Być może zrezygnowaliśmy z czegoś dla siebie (z czegoś co miało być tylko dla nas) i ten czas przeznaczyliśmy dla kogoś innego, a ten ktoś nie potrafi tego docenić? wykorzystać?(wykorzystać w pozytywnym znaczeniu) Bo woli patrzeć w telewizor, zająć się swoim telefonem, umieścić w tym czasie nowe zdjęcie gdzieś tam w sieci ... co z tego, że siedzimy obok? Takie zachowanie powoduje, że następnym razem ... nie bierzemy tej osoby pod uwagę planując swój czas.
  Pozdrawiam i zapraszam na http://monikaolgaczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zachowanie jest bardzo denerwujące i w takim przypadku znając siebie - olałabym tę osobę albo wprost powiedziała, co o takim zachowaniu myślę.

   Usuń
 13. Moja imienniczka Kinga<3 Piękny wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka