11.04.2016

Jørn Lier Horst - Ślepy trop|Recenzja przedpremierowa

Tytuł: "Ślepy trop"
Autor: Jørn Lier Horst
Ilość stron: 414
Wydawnictwo: Smak Słowa
Tom: X
Cykl: William Wisting
Premiera: 13 kwiecień 2016
Dawna koleżanka Line - Sofie Lund, wprowadza się wraz ze swoją małą córeczką do domu odziedziczonego po zmarłym dziadku. Za życia ich relacje nie były najlepsze, a mężczyzna miał swoje na sumieniu i angażował się w działalności przestępcze. W domu kobieta znajduje sejf, a jego zawartość zburzy jej spokojne życie. Za to komisarz William Wisting trafi dzięki temu na nowy ślad, który pozwoli obudzić niewyjaśnioną dotąd sprawę zaginionego taksówkarza.

Tymczasem Line, córka Wistinga, wprowadza się do nowego domu, który mieliśmy okazję poznać w poprzednim tomie. Kobieta, ze względu na swoją ciążę, nie angażuje się w pracę dziennikarską, a raczej stara się odpoczywać i przygotować do nowej roli.

"Ślepy trop" to dziesiąty tom z komisarzem Wistingiem. Dotychczas w Polsce wydane zostały tomy: 7,8 i 9, czyli kolejno: "Poza sezonem", "Psy gończe" i "Jaskiniowiec". Generalnie nie ma jednak potrzeby czytania po kolei, więc brak odpowiedniej chronologii przy wydawaniu tych książek nie jest jakąś wielką przeszkodą. Ja sama najpierw poznałam tom 9, później 8, 7, a teraz 10.

Po przeczytaniu czwartego tomu z tej serii mogę z całą pewnością stwierdzić, że bardzo lubię głównych bohaterów, czyli komisarza Wistinga i jego córkę Line. Razem tworzą zgrany i skuteczny duet, wzajemnie sobie pomagają, pomimo że stoją po różnej stronie barykady, bo kobieta jest przecież dziennikarką. Postać Wistinga bardzo mi się podoba, bo wydaje się być takim zwyczajnym policjantem, nie zadręcza czytelnika problemami natury osobistej, nie tonie w nałogach, nie irytuje. Naprawdę go polubiłam. Dzięki nim wątki obyczajowe są naprawdę miłym dodatkiem do toczących się spraw kryminalnych.

"Ślepy trop" to książka, której trzeba dać troszeczkę czasu na rozkręcenie, żeby ostatecznie mogła porwać i zachwycić. Początkowo mnie trochę nudziła, czekałam na rozwinięcie, ale później już bardzo mi się podobało. Autor przygotował dla czytelnika zagadkę, nad którą trzeba trochę pogłówkować, by znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Spodobało mi się też to, że pokazano tutaj policjantów jako osoby omylne. Przecież często się zdarza, że przez zły trop albo wygodę sług prawa niewinne osoby trafiają do aresztu. Intryga jest tutaj doskonale skonstruowana, wszystko jest dopracowane i napisane z dbałością o najmniejsze szczegóły. To prawdziwa uczta dla fanów tego gatunku i skandynawskich kryminałów.

Za książkę dziękuję Pani Małgorzacie z Business&Culture oraz wydawnictwu Smak Słowa.

12 komentarzy :

 1. Świetna recenzja, bardzo się ją czyta :) Sama dzisiaj zdecydowałam się na tę książkę, więc nie mogę się jej doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się przyznać do tego, że jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora. Ale czuję się mocno zachęcona :) Pozdrawiam ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę kiedyś sięgnąć po książki autora, bo jeszcze nie miałam styczności, a wydaje się interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę musiała sięgnąć po książki tego autora, bo czuję, że mi się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszy mnie fakt, że policjanci zostali pokazani w taki, a nie inny sposób. Jestem zachęcona do lektury, a mniej żwawy początek raczej mnie nie zrazi :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem wielką miłośniczką tego typu książek, ale myślę, że spodobałaby mi się ta seria :D Świetna recenzja, jak zawsze :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
 7. wybaczę tej książce czas na rozkręcenie, jeżeli ma mnie porwać... ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. O kolejna część. Wcześniejsze mi się podobały, więc po tę też sięgnę :)
  U mnie tym razem nie ma recenzji, ale można kupić zakładkę - wytwór moich rąk. Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najwyższa pora zabrać się za całą serię od początku ;d

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię ten cykl i na pewno sięgnę po ten tom :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że jak już ogarnę książki, które muszę przeczytać to sięgnę po tę książkę, bo mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O, kolejna powieść Horsta! :) Muszę przeczytać.
  http://miqaisonfire.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka