21.07.2016

Jojo Moyes - Zanim się pojawiłeś

Tytuł: "Zanim się pojawiłaś"
Autor: Jojo Moyes
Ilość stron: 382
Wydawnictwo: Świat Książki
Tom: I
Długo przechodziłam obok tej książki obojętnie, nawet nie czytałam recenzji na jej temat, bo jakoś z góry założyłam, że będzie to zwykły romans, a takich to ja raczej nie czytuję. Nawet nie wiecie, w jak dużym błędzie byłam!


Po kilku latach pracy w kawiarni dwudziestosześcioletnia Lou Clark nagle zostaje bezrobotna. Sprawy nie ułatwia fakt, że mieszka w małym miasteczku i właściwie za niedługo może zostać jedyną żywicielką rodziny. Lou ima się różnych prac, ale w żadnej nie zostaje na długo. Aż nagle pojawia się oferta pracy opiekunki dla niepełnosprawnego mężczyzny. Mimo braku doświadczenia, Lou idzie na rozmowę kwalifikacyjną i dostaje tę posadę. Okazuje się, że będzie zajmowała się trzydziestopięcioletnim Willem, który w wyniku wypadku cierpi na porażenie czterokończynowe i jest skazany na życie w wózku inwalidzkim oraz ciągłą pomoc innych osób.

Ta historia jest przepiękna! Mocna, wzruszająca, chwytająca za serce i przede wszystkim dojrzała! Momentami prawie płakałam i strasznie przeżywałam losy bohaterów. Owszem, czułam w jakim kierunku może zmierzać znajomość Willa i Lou, ale nie obyło się bez zaskoczeń. Nie da się ukryć, że jest to romans, ale taki prawdziwy, a nie żadne tanie i bezwartościowe romansidło, jakich na rynku nie brakuje. Tutaj wszystko jest niezwykle subtelne, wątek miłosny nie dominuje, ale  został zręcznie wpleciony w całość. Naprawdę pięknie napisana książka! Wspomnieć też muszę o zakończeniu, które naprawdę wbiło mnie w fotel i chociaż spodziewałam się takiego scenariusza to jednak miałam nadzieję na coś innego.

Wszyscy bohaterowie zostali świetnie wykreowani. Każdy się czymś wyróżnia i jest na swój sposób wyjątkowy. Lou uwielbia oryginalne stroje, które często budzą zdziwienie u innych, czasami zdarza jej się też powiedzieć zbyt dużo. W przeciwieństwie do Willa, kobieta pochodzi z niezbyt zamożnej rodziny. On zaś tonie w luksusach, ale jest nieszczęśliwy ze względu na swoje kalectwo. Źle się czuje sam ze sobą, nie lubi swojego nowego życia.

"Zanim się pojawiłeś" to także bardzo refleksyjna książka. Do teraz się zastanawiam, czy gdybym była na miejscu Willa, to czy chciałabym tak żyć, czy może wpadłabym w depresję i próbowała ze sobą skończyć. Takie tematy nigdy nie były i nie będą proste, ale czasami warto nad nimi pomyśleć. Wszak nigdy nie wiadomo, co nas w życiu spotka. Ta książka pozwoliła mi też trochę inaczej spojrzeć na osoby niepełnosprawne, na ich relacje ze zdrowymi osobami i w szczególności z opiekunami. Bo faktycznie często można zaobserwować, że osoby zdrowe wręcz czują się w obowiązku, by decydować o życiu chorych, czasami chcą na siłę urozmaicać ich życie, nie pytając o zdanie. Smutne, ale prawdziwe. Mimo tej poważnej tematyki w książce nie brakuje humoru; są śmieszne dialogi i wydarzenia, przy których nie da się nie uśmiechnąć. Dzięki temu lektura nie przytłacza.

Druga część czeka już na półce, więc czym prędzej zabieram się za lekturę. Jestem ogromnie ciekawa kontynuacji.

8 komentarzy :

 1. Mam pytanie
  Czy kupujesz książki w księgarniach internetowych?
  Jeśli tak to w jakich ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj na taniaksiazka.pl :)

   Usuń
 2. Mam w planach. Książka już czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszyscy polecają tę książkę, muszę i ja ją w końcu przeczytać :)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tyle dobrego czytałam i o książce, i o filmie, że w końcu będę musiała poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo kusi mnie ta opowieść, bo króluje już na wszystkich blogach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Zanim się pojawiłeś" czeka u mnie na półce już od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka