30.01.2017

Paul Kalanithi - Jeszcze jeden oddechTytuł: "Jeszcze jeden oddech"
Autor: Paul Kalanithi
Ilość stron: 232
Wydawnictwo: Literackie


Paul Kalanithi był młodym, bo zaledwie trzydziestokilkuletnim, świetnie zapowiadającym się neurochirurgiem z prawdziwym powołaniem i pasją. Mało tego, był szczęśliwym mężem i pasjonatem literatury. A potem usłyszał diagnozę, która wywróciła jego życie do góry nogami. Rak, a konkretni IV stadium raka płuc. I rokowania, które nie zwiastowały niczego dobrego...

W obliczu ciężkiej choroby człowiek reaguje różnie. Jedni się załamują i tracą wolę walki już na samym początku, wpadając w depresję. Inni zaś stają do walki ze swoim nowym, mocniejszym od nich samych przeciwnikiem i toczą walkę; długą i nieustanną. Mają jednak nadzieję, mają o co walczyć, chcą żyć. Paul także chciał żyć. Nie chciał umierać, jego misja jeszcze się nie skończyła, miał przecież tyle planów i marzeń. A jednak był w nim jakiś taki wewnętrzny spokój, próba pogodzenia się z losem i optymizm. 

Gdy choruje zwykły człowiek, to chyba jednak jest łatwiej. Łatwiej zaufać lekarzowi, przyjąć jego punkt widzenia i sugestie. Gdy zaś choruje lekarz, który doskonale zna rokowania, objawy i skutki danej choroby, jest na pewno ciężej. W końcu nie tak łatwo odpuścić i pozwolić innym sobie pomóc. Nie łatwo zejść ze sceny i pogodzić się z nową sytuacją. Nie łatwo zająć szpitalne łóżko w momencie, gdy kiedyś się tylko obok niego stało.

Oprócz swojej walki z chorobą, autor opisuje także pracę lekarza. Dzięki temu można zobaczyć, jakim człowiekiem był przed chorobą, lepiej poznać jego osobowość. A przyznać trzeba, że faktycznie był to prawdziwy lekarz, pełen powołania, zainteresowany pacjentem. Wspaniały człowiek. Człowiek pokonany przez raka.

6 komentarzy :

 1. Miałam okazję przeczytać tę książkę. Poruszająca, piękna i niezwykle refleksyjna opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka zaciekawiła mnie już jakiś czas temu i z chęcią się z nią zapoznam. Mam nadzieję, że nie załamię się zbytnio czytając, bo tego typu książki (autobiograficzne) wywołują u mnie wiele emocji.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się nie tylko motyw lekarza, ale też zwrócenie uwagi na zawód lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji przeczytać książki :) ale będę starała się to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka porusza ciekawą tematykę, zaciekawiła mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jakiś czas temu, bardzo wzruszająca :)
  Zapraszam do siebie http://lebbrosso.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka