03.02.2017

Barbara Mujica - Frida


Tytuł: "Frida"
Autor: Barbara Mujica
Ilość stron: 448
Wydawnictwo: Marginesy
"Frida" to biograficzna opowieść o Fridzie Kahlo, meksykańskiej malarce, słynącej ze swoich autoportretów.

Czytając tę książkę byłam przekonana, że jest to biografia Fridy, przedstawiona z perspektywy jej młodszej siostry. Jakie jednak było moje zdziwienie, gdy okazało się, że niektóre wydarzenia w niej opisane to fikcja literacka, tak samo jak monolog siostry Fridy skierowany do psychiatry, który okazał się tylko wyobraźnią autorki. Przyznać muszę, że wyszło pomysłowo i bardzo przekonująco, ale jednak jestem przez to trochę zawiedziona, bo wolałabym jednak dostać czystą biografię, bez koloryzowania, tym bardziej, że o Fridzie dotychczas nie słyszałam.

Tak, tak, zanim sięgnęłam po tę książkę nie słyszałam o Fridzie. Nie kryję, że nie jestem znawczynią sztuki, więc czuję się usprawiedliwiona. Sama też się zdziwiłam, że po tę biografię sięgnęłam, ale opis strasznie mnie zaintrygował. I nie żałuję, bo książkę po prostu pochłonęłam.

Może i historia jest podkoloryzowana i nie we wszystko można wierzyć, ale jedno jest pewne - Frida to była wielka osobowość. To kobieta barwna, odważna, kontrowersyjna, z ciętym językiem, nie szczędząca sobie przekleństw od najmłodszych lat i po prostu wulgarna. Kobieta całkowicie zakochana w sobie, chorobliwie żądająca uwagi innych, pełna namiętności i pożądania, co zresztą widać doskonale w jej obrazach. Artystka. Ale też kobieta nieszczęśliwa, krucha, skrzywdzona przez chorobę, która ją sparaliżowała na całe życie. Sięgając po tę książkę przygotujcie się na mnóstwo brzydkich i mocnych słów. Mnie osobiście postać Fridy zafascynowała i hipnotyzowała i bardzo się cieszę, że mogłam się o niej czegoś dowiedzieć.

"Frida" to opowieść nie tylko dla fanów malarki i jej znawców. Historię tak barwnej osobowości po prostu warto poznać!

4 komentarze :

 1. Widziałam o niej film. Fascynująca historia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej rzadko sięgam po biografie, więc i tej raczej nie przeczytam...

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem znawczynią sztuki, aczkolwiek Fridę poznałam dopiero, gdy zrobiło się o niej głośno. Jej twórczość nie była wcześniej wogóle brana pod uwagę w historii sztuki, dlatego.
  Posiadam również tą książkę B. Mujica, wydanie z serii "Literatura w szpilkach".

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka