14.03.2017

Językowo: O angielskim brytyskim oraz numer 63 English Matters

Nowe numery English Matters są już dostępne w sprzedaży. Jest to numer zwykły oraz wydanie specjalne, które tym razem w całości poświęcone jest brytyjskiemu angielskiemu.


63 numer English Matters przeczytałam błyskawicznie. Tym razem dosłownie wszystkie artykuły okazały się dla mnie bardzo interesujące. O czym przeczytamy tym razem?

Na początek coś dla dorosłych, bo na tapetę wzięto cydr jabłkowy, a dodatkowo na marginesie znajdziemy kilka idiomów związanych właśnie z alkoholem. Swoją drogą bardzo lubię takie dodatki do głównego tekstu.

Później przeczytać możemy o Rosie Parks, amerykańskiej działaczce na rzecz praw człowieka i symbolu walki z segregacją rasową.

W dziale Culture znajdziemy artykuł na temat BAFTA, czyli Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz potwierdzenie, że Anglia to królestwo zwierząt. Dla mnie, jako miłośniczki psów, artykuł "England - the Animal Kingdom" okazał się strzałem w dziesiątkę. Tutaj też znajdziemy idiomy z psami w nazwie. Jest też trochę o typowym, brytyjskim śniadaniu oraz o pośmiertnych fotografiach.

W dziale Conversation Matters również czekają na nas przydatne teksty. Mnie przypadł do gustu zwłaszcza ten związany z typowymi wyrażeniami dotyczącymi mediów społecznościowych. Jest to rozdzielone na Facebooka, Instagrama i Twittera i zdecydowanie przyda się do codziennej konwersacji. Ten tekst to mój faworyt tego numeru!

Później różnica pomiędzy on time, in time i just in time oraz teksty na temat ułomności ludzkiego ciała i krótka podróż do tajemniczego Salem. A na zakończenie Adele i analiza jednej z jej piosenek.


Do tego numeru za darmo można też pobrać dodatek, dotyczący słów łączących. Dodatek tradycyjnie pobrać można ze strony wydawnictwa.


Jeśli zaś chodzi o wydanie specjalne to poświęcone zostało w całości brytyjskiemu angielskiemu, co bardzo mnie cieszy, bo lubię tę odmianę i takiej też się uczę i w szkole, i w domu.

W "I love British English" przeczytać możemy m.in o kilku znanych Brytyjczykach, których na pewno kojarzymy czy to z telewizji, czy ze sceny muzycznej. Jest także wywiad z Rebeccą Mason o współczesnym brytyjskim angielskim, gdzie poruszono na przykład temat slangu i różnic językowych, które zaszły na przestrzeni lat. O slangu przeczytać można też osobny artykuł, dzięki któremu różne, dziwnie wyglądające skróty nie będą już dla nas problemem.

Mówiąc o brytyjskim angielskim nie mogło oczywiście zabraknąć porównań do amerykańskiej odmiany angielskiego i różnic pomiędzy nimi.

Znajdzie się również coś dla fanów filmów, seriali i literatury - oczywiście prosto z Wielkiej Brytanii. Pojawiają się popularne seriale i krótkie wypowiedzi ich bohaterów.

Oprócz tego na kartach magazynu pojawia się jeszcze rodzina królewska, kilka słów na temat przepięknych i malowniczych miejsc w Wielkiej Brytanii oraz analiza piosenki Billy'ego Idola.Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu English Matters.

2 komentarze :

  1. Wszystko co pomoże mi w nauce języka chętnie powitam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tekst dotyczący mediów społecznościowych powinien mnie zainteresować. Może zaopatrzę się we własny egzemplarz. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka