03.12.2018

Iza Komendołowicz - Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

Nie da się ukryć, że książki o tematyce medycznej są teraz na topie. Mnie to bardzo cieszy, bo interesują mnie tego typu zagadnienia. Dzisiaj o "Ginekologach", czyli o książce bardzo kontrowersyjnej. Długo zastanawiałam się, czy po nią sięgnąć, czy sobie darować, bo opinie są skrajnie różne.


Tytuł: "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów"
Autor: Iza Komendołowicz
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: WAB

Czytając początkowe rozdziały można się zaśmiać i to nie raz! Jest to jednak taki śmiech, po którym nadchodzi moment zastanowienia i smutne wnioski, które pokazują, jak wielka jest jeszcze niewiedza niektórych kobiet na temat ich własnego ciała i jego funkcjonowania. Wielokrotnie mnie ta książka zszokowała i pozostawiła z wielkim niedowierzaniem, że w XXI wieku pewne sytuacje mają miejsce, a pewne pytania są wypowiadane. Wiadomo, wybrano tu historie sensacyjne, bo takie zawsze lepiej się sprzedają, ale i one o czymś świadczą.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Podejmowane są tutaj takie tematy jak np. aborcja, in vitro, gwałt, antykoncepcja, poród, medycyna estetyczna itd. Nie kryję, że rozdział o in vitro mnie sporo nauczył, dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. W paru miejscach książka otworzyła mi oczy i uświadomiła pewne kwestie.

Dużym minusem jest według mnie to, że mało tu słów i historii kobiet, a przecież na okładce widnieje napis "Samo życie z perspektywy lekarzy i pacjentek". Niestety, ale pacjentek to tu zbyt mało.
Co więcej, książka jest napisana w sposób chaotyczny. Podział na rozdziały oczywiście jest, ale ciągłe skakanie pomiędzy słowami jednego lekarza i drugiego nie ułatwia czytania i wprowadza zamieszanie. Różne czcionki też nie robią dobrego wrażenia.
Nie jestem także przekonana do autorki. Widać, że niektóre pytania zostały zadane dla sensacji, a nawet odnosiłam czasami wrażenie, że dla ośmieszenia niektórych kobiet i ich niewiedzy. Bardzo to przykre, bo można było lepiej te rozmowy poprowadzić, z większym taktem, bezstronnie.

Daleka jestem od polecania albo odradzania tej książki. Jest kontrowersyjna - a i owszem. Ja pomimo jej minusów lektury nie żałuję, ale też pewien niesmak na pewno pozostanie.

5 komentarzy :

 1. Ja raczej przeczytam żeby sprawdzić, co będę sądzić o tej książce po lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo, że tematyka książki może być ciekawa, to twoja recenzja raczej nie zachęca do sięgnięcia po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A o pazerności i braku kompetencji lekarzy nic nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre wypowiedzi mówią same za siebie ;/

   Usuń
 4. Nawet gdyby to była świetna książka... unikam takich tematów. Mam chyba za słabe nerwy, jeśli chodzi o czytanie o medycynie;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka